Jest takie działanie, w którym 1+1=3.
To SYNERGIA.
Jak pisze S. Covey: "To znaczy, że całość jest czymś więcej niż sumą poszczególnych części". Najprostszy przykład synergii to poczęcie dziecka przez kobietę i mężczyznę.
Co jest potrzebne do synergii?
- Otwarty umysł i serce na nowe, nieprzewidywalne, różne.
- |Podjęcie ryzyka przez osoby biorące udział w jakimś działaniu.
- Wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa.
Pamiętacie nawyk 4 "Myśl w kategorii wygrana-wygrana"? Jest on niezbędny w osiąganiu synergii. Podstawą są tu czyste intencje. Jeśli jedna ze stron widzi interes w tym, żeby wygrać, to automatycznie zakłada, że druga musi przegrać. W takich warunkach nie ma mowy o synergii.
Czy synergia może być również negatywna? Tak. Zazwyczaj ma miejsce przy politycznych dyskusjach, opowiadaniu się po którejś ze stron konfliktu, czyli generalnie tam, gdzie ludzie kierują się zasadą "ja wygrywam - ty przegrywasz". Negatywne podejście, popularne wśród Polaków narzekanie potrafi zjednoczyć i wywołać dodatkowe skutki bardziej niż skupianie się na tym, co pozytywne.
Dlaczego to takie ważne? Jeśli przyjmiemy tę zasadę, to w połączeniu z pozostałymi, sprawimy, że miejsce i ludzie, którzy są wokół staną się lepsi, łatwiej nam będzie współpracować. Pracodawcy od wielu lat podkreślają, że umiejętność współpracy jest kluczowa w odnoszeniu sukcesów zawodowych.
Doświadczenie synergii dodaje energii, motywuje i integruje. Dlatego warto o nią zabiegać.👍
To kolejny element puzzli, z których możemy zbudować swój charakter i poprawić nasze relacje w życiu prywatnym i zawodowym.
Komentarze
Prześlij komentarz