Przejdź do głównej zawartości

Pora docenić pokolenie SILVER

 Z roku na rok ilość osób w wieku produkcyjnym w Polsce spada, zgodnie z przewidywaniem demografów. Rośnie za to ilość osób starszych na rynku pracy, czyli tych w wieku ok. 50+.
Jak podaje "Regionalny plan działań na rzecz zatrudnienia dla województwa pomorskiego na rok 2022" współczynnik relacji osób starszych do ogólnej liczby ludności w 2020 r. wyniósł 26,5%. Ta tendencja utrzyma się i dotyczy całego kraju, a nie jedynie województwa pomorskiego. Zmiany są nieuniknione.
To ważna informacja zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Konsekwencje tego stanu będą widoczne nie tylko w systemie emerytalnym, ale też na rynku pracy. Co to oznacza dla firm?

  1. Zarządzanie wiekiem nie będzie już tylko elementem budowania przewagi konkurencyjnej, ale koniecznym składnikiem zarządzania personelem.
  2. W niektórych firmach konieczne będzie dostosowanie stanowisk, form i warunków pracy dla osób z pokolenia SILVER.
  3. Poważne branie pod uwagę kandydatów do pracy wśród osób z tej kategorii. (Wiem, że nikt się nie przyzna do odrzucenia kandydata ze względu na wiek, ale nie czarujmy się: wciąż widzę ogłoszenia firm, które rekrutują do "młodego zespołu".)
  4. Byś może potrzebna będzie zmiana myślenia o starszych pracownikach, wyjście poza stereotypy. Uważam, że to już pora na zauważenie i docenienie doświadczenia, kwalifikacji i nastawienia do pracy tych osób.
  5. Dołączenie do benefitów pracowniczych usług, produktów wynikających z potrzeb tej grupy, np. związanych ze zdrowiem.
👉Możesz coś dodać do tej listy?


Zdj. Canva

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nawyki, które budują nasze sukcesy - Zaczynaj z wizją końca

Usiądź wygodnie i wyobraź sobie, że przenosisz się w przyszłość za 5 lat. 👉Gdzie będziesz? 👉Co będziesz robił? 👉Jaka będzie Twoja sytuacja materialna, rodzinna? 👉Jacy ludzie będą Cię otaczać? Wyobraź sobie jak najwięcej szczegółów i zapisz to, co zobaczyłeś. (Nie zapomnij o dacie!) Zrobione? Jeśli tak, gratuluję! Właśnie nakreśliłeś swoją wizję końca jakiegoś etapu. Teraz możesz ją dopracowywać, uzupełniać o konkrety. Możesz też wybrać jeden obszar, np. pracę, i skupić się na nim. Tę wizję możesz przełożyć na cele, które chcesz realizować. Działa tu zasada "od ogółu do szczegółu". Jednak na początku potrzebna jest wizja, wyznaczenie ogólnego kierunku, którym będziesz podążał. Dlatego jest to tak ważny nawyk w koncepcji S. Covey'a, na której się opieram w tym cyklu. Kiedy zajmuje się tym tematem, za każdym razem przypomina mi się rozmowa głównej bohaterki "Alicji w Krainie Czarów" z Kotem. To dobra ilustracja tej zasady. - Czy nie mógłby mnie Pan poinformować...

Najważniejsza umiejętność w życiu i w pracy

 Czy wiesz, jaka umiejętność pomoże Ci przetrwać kryzys, pandemię, kłopoty zdrowotne czy rodzinne? Z badań Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy opublikowanych w styczniu 2021r. wynika, że ELASTYCZNOŚĆ, rozumiana jako zdolność szybkiego i sprawnego przystosowywania się do zmiennych warunków. Pandemia, jak chyba żadna sytuacja wcześniej, udowodniła, że taka postawa po prostu się opłaca! Nie pracowałeś wcześniej zdalnie? Je też nie! Kiedy jednak okazało się, że nie ma innej możliwości, nauczyłam się obsługi kilku aplikacji, platform, zwiększyłam swoją aktywność w mediach społecznościowych. Brakuje mi bezpośrednich spotkań, ale działam pomimo tego. Lubisz ćwiczyć i dbać o dobrą formę, ale zamknęli Ci siłownię? Możesz chodzić na długie spacery i korzystać z treningów online. Wiele z nich jest bezpłatnych, a matę czy odpowiednie buty zamówisz przez internet. W grudniu uczestniczyłam w fantastycznych onlajnowych warsztatach ruszania biodrami niesamowitej Duni Pacheco (możesz zajrzeć do n...