Przejdź do głównej zawartości

Pora docenić pokolenie SILVER

 Z roku na rok ilość osób w wieku produkcyjnym w Polsce spada, zgodnie z przewidywaniem demografów. Rośnie za to ilość osób starszych na rynku pracy, czyli tych w wieku ok. 50+.
Jak podaje "Regionalny plan działań na rzecz zatrudnienia dla województwa pomorskiego na rok 2022" współczynnik relacji osób starszych do ogólnej liczby ludności w 2020 r. wyniósł 26,5%. Ta tendencja utrzyma się i dotyczy całego kraju, a nie jedynie województwa pomorskiego. Zmiany są nieuniknione.
To ważna informacja zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Konsekwencje tego stanu będą widoczne nie tylko w systemie emerytalnym, ale też na rynku pracy. Co to oznacza dla firm?

  1. Zarządzanie wiekiem nie będzie już tylko elementem budowania przewagi konkurencyjnej, ale koniecznym składnikiem zarządzania personelem.
  2. W niektórych firmach konieczne będzie dostosowanie stanowisk, form i warunków pracy dla osób z pokolenia SILVER.
  3. Poważne branie pod uwagę kandydatów do pracy wśród osób z tej kategorii. (Wiem, że nikt się nie przyzna do odrzucenia kandydata ze względu na wiek, ale nie czarujmy się: wciąż widzę ogłoszenia firm, które rekrutują do "młodego zespołu".)
  4. Byś może potrzebna będzie zmiana myślenia o starszych pracownikach, wyjście poza stereotypy. Uważam, że to już pora na zauważenie i docenienie doświadczenia, kwalifikacji i nastawienia do pracy tych osób.
  5. Dołączenie do benefitów pracowniczych usług, produktów wynikających z potrzeb tej grupy, np. związanych ze zdrowiem.
👉Możesz coś dodać do tej listy?


Zdj. Canva

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy to początek rynku pracodawcy?

 🔔 Nie chcę straszyć, ale od czasu do czasu dobrze jest skonfrontować się z rzeczywistością. Sytuacja na rynku pracy robi się niepokojąca. Czuć powiew zimnych wiatrów zmian. ale żeby nie było, że to tylko moje odczucia, trochę danych. Jak podała “Rzeczpospolita” (rp.pl) w artykule z 11.01.2024 r., liczba ogłoszeń o pracę  w ostatnim czasie jest na najniższym poziomie od 3 lat.  Przyczyną - według ekspertów - są m.in. zwiększające się koszty prowadzenia działalności, w tym wysoka podwyżka płacy minimalnej. To oczywiście skutkuje tym, że kandydaci mają mniej ofert pracy do wyboru. Sama również doświadczam tego spadku na swoim lokalnym podwórku. Portal money.pl opublikował 26.01.2024 r. ciekawy artykuł wraz z  mapką z miastami, gdzie przewidziane są zwolnienia grupowe. Niestety, jest na niej również moje miasto Słupsk link do artykułu: grupowe zwolnienia Jednak ostatnie badanie “Barometr zawodów” dla województwa pomorskiego wskazuje też, że w 2024 r. będzie brakować pracowników z branży:

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

  👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy? O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r. Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej. ⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach. ✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują. Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak: ✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna, ✔edukacja, ✔usługi. Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą: ✔posiadanie dzieci, ✔wiek oraz ✔wykształcenie. Raport zawiera również rekomendacje. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbl