Przejdź do głównej zawartości

Kilka pytań o Twoją zmianę zawodową

Chcesz zmienić pracę? Świetnie! Mogę Ci w tym pomóc. Ale zanim Ci pomogę, najpierw trochę namieszam Ci w głowie. 😁
Wyobraź sobie, że jesteśmy na sesji coachingowej. Podejmujesz decyzję o zmianie pracy. Ale zanim położysz wypowiedzenie na biurku szefa i odejdziesz w stronę zachodzącego słońca z uśmiechem satysfakcji i ulgi, zadam Ci kilka pytań:
  1. Jaką ścieżkę kariery wybierzesz: pracownika, pracodawcy, osoby samozatrudnionej czy freelancera? Każda z nich wymaga nieco innych kompetencji.
  1. Jakie są Twoje wyobrażenia o karierze? Co jest dla Ciebie najważniejsze: prestiżowe stanowisko? duże pieniądze? niezależność i samodzielność w działaniu? coś innego?
  1. W jakim kierunku chcesz pójść w tej zmianie? Chcesz zostać w firmie, ale zmienić stanowisko? Wolisz nadal pracować w swoim zawodzie, ale w innej firmie? Masz nowe kompetencje i chcesz je wykorzystać w nowym zawodzie?
  1. W zależności od tego, czy jesteś osobą młodą (uczniem, studentem), który dopiero wchodzi na rynek pracy, czy tą, która ma już za sobą doświadczenie zawodowe, ma zobowiązania rodzinne, finansowe, wybierz odpowiednią strategię działania. Jaka więc będzie Twoja?
I jak Twoja głowa? 😵 
Tak, wiem, że jest sporo do przemyślenia. Ale jeśli to zrobisz, masz dużą szansę na efektywną zmianę i przede wszystkim taką, jaką Ci mocno rekomenduję - W ZGODZIE ZE SOBĄ.

✍Napisz w komentarzu, które z tych pytań jest w tym momencie dla Ciebie najważniejsze albo może najtrudniejsze.


Zdj. Canva

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nawyki, które budują nasze sukcesy - Zaczynaj z wizją końca

Usiądź wygodnie i wyobraź sobie, że przenosisz się w przyszłość za 5 lat. 👉Gdzie będziesz? 👉Co będziesz robił? 👉Jaka będzie Twoja sytuacja materialna, rodzinna? 👉Jacy ludzie będą Cię otaczać? Wyobraź sobie jak najwięcej szczegółów i zapisz to, co zobaczyłeś. (Nie zapomnij o dacie!) Zrobione? Jeśli tak, gratuluję! Właśnie nakreśliłeś swoją wizję końca jakiegoś etapu. Teraz możesz ją dopracowywać, uzupełniać o konkrety. Możesz też wybrać jeden obszar, np. pracę, i skupić się na nim. Tę wizję możesz przełożyć na cele, które chcesz realizować. Działa tu zasada "od ogółu do szczegółu". Jednak na początku potrzebna jest wizja, wyznaczenie ogólnego kierunku, którym będziesz podążał. Dlatego jest to tak ważny nawyk w koncepcji S. Covey'a, na której się opieram w tym cyklu. Kiedy zajmuje się tym tematem, za każdym razem przypomina mi się rozmowa głównej bohaterki "Alicji w Krainie Czarów" z Kotem. To dobra ilustracja tej zasady. - Czy nie mógłby mnie Pan poinformować...

Najważniejsza umiejętność w życiu i w pracy

 Czy wiesz, jaka umiejętność pomoże Ci przetrwać kryzys, pandemię, kłopoty zdrowotne czy rodzinne? Z badań Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy opublikowanych w styczniu 2021r. wynika, że ELASTYCZNOŚĆ, rozumiana jako zdolność szybkiego i sprawnego przystosowywania się do zmiennych warunków. Pandemia, jak chyba żadna sytuacja wcześniej, udowodniła, że taka postawa po prostu się opłaca! Nie pracowałeś wcześniej zdalnie? Je też nie! Kiedy jednak okazało się, że nie ma innej możliwości, nauczyłam się obsługi kilku aplikacji, platform, zwiększyłam swoją aktywność w mediach społecznościowych. Brakuje mi bezpośrednich spotkań, ale działam pomimo tego. Lubisz ćwiczyć i dbać o dobrą formę, ale zamknęli Ci siłownię? Możesz chodzić na długie spacery i korzystać z treningów online. Wiele z nich jest bezpłatnych, a matę czy odpowiednie buty zamówisz przez internet. W grudniu uczestniczyłam w fantastycznych onlajnowych warsztatach ruszania biodrami niesamowitej Duni Pacheco (możesz zajrzeć do n...