Przejdź do głównej zawartości

Nowy system pracy nadchodzi?

 3-2-2.

3 dni pracy w siedzibie firmy, 2 dni pracy zdalnej i 2 dni wolnego - tak może wyglądać nowy tygodniowy układ pracy według dr. hab. Jacka Gądeckiego, prof. AGH.*

Różnie oceniamy możliwość pracy zdalnej. Wpływa na to wiele czynników, jak choćby obecność w domu dzieci uczących się online. Jednak wszyscy przekonaliśmy się, że część naszych zawodowych zadań możemy wykonywać poza firmą. Okazuje się również, że nawet urzędnicze żarna mogą przyspieszyć i wiele spraw da się załatwić zdalnie. Taką formę rekrutacji przyjęło też wielu pracodawców. 

W mojej ocenie nie ma już możliwości zrobienia kroku w tył, czyli ponownego przywiązania do biurek. I dobrze. Daje to więcej możliwości pracownikom - łatwiej w takim systemie pogodzić życie rodzinne z zawodowym; osoby opiekujące się niepełnosprawnym członkiem rodziny mogłyby podjąć dodatkową pracę (o ile by zostało zmienione prawo w tym zakresie!). 

Jednak badania pokazują również ciemną stronę takiego systemu pracy. Po roku funkcjonowania w nowej pandemicznej rzeczywistości - pora na wnioski i korekty. I na pytanie: nad czym trzeba jeszcze popracować, aby praca zdalna była bardziej efektywna? Czy sytuację poprawi lepszy dostęp pracowników do wysokiej jakości sprzętu lub internetu? Może trzeba zmienić organizację zadań?

Mnie osobiście bardzo podoba się koncepcja prof. J. Gądeckiego. 👉 A Wam?

Dajcie znać w komentarzu, co o tym sądzicie.

* artykuł jest dostępny TUTAJ

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy to początek rynku pracodawcy?

 🔔 Nie chcę straszyć, ale od czasu do czasu dobrze jest skonfrontować się z rzeczywistością. Sytuacja na rynku pracy robi się niepokojąca. Czuć powiew zimnych wiatrów zmian. ale żeby nie było, że to tylko moje odczucia, trochę danych. Jak podała “Rzeczpospolita” (rp.pl) w artykule z 11.01.2024 r., liczba ogłoszeń o pracę  w ostatnim czasie jest na najniższym poziomie od 3 lat.  Przyczyną - według ekspertów - są m.in. zwiększające się koszty prowadzenia działalności, w tym wysoka podwyżka płacy minimalnej. To oczywiście skutkuje tym, że kandydaci mają mniej ofert pracy do wyboru. Sama również doświadczam tego spadku na swoim lokalnym podwórku. Portal money.pl opublikował 26.01.2024 r. ciekawy artykuł wraz z  mapką z miastami, gdzie przewidziane są zwolnienia grupowe. Niestety, jest na niej również moje miasto Słupsk link do artykułu: grupowe zwolnienia Jednak ostatnie badanie “Barometr zawodów” dla województwa pomorskiego wskazuje też, że w 2024 r. będzie brakować pracowników z branży:

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

  👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy? O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r. Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej. ⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach. ✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują. Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak: ✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna, ✔edukacja, ✔usługi. Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą: ✔posiadanie dzieci, ✔wiek oraz ✔wykształcenie. Raport zawiera również rekomendacje. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbl