Przejdź do głównej zawartości

Co nas stresuje? Stres a wypalenie zawodowe

 Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej liczby osób. U jego podłoża za każdym razem leży stres. Największe szkody wyrządza ten długotrwały - rozlewa się na nasze życie jak smoła. Sprawia, że grzęźniemy i w miarę upływu czasu coraz trudniej sobie z nim poradzić. Mechanizm jest prosty:



Dlatego kluczem do sukcesu w walce z wypaleniem jest zapanowanie nad stresem: ograniczenie go lub - o ile to możliwe - eliminacja. Są jednak wydarzenia, których nie sposób uniknąć. Ba! Nawet sami sobie je tworzymy.  😁

Istnieje skala stresu opracowana przez Holmesa i Rahe'a. Według niej, najbardziej stresujące wydarzenie to śmierć współmałżonka (100 punktów), drugie miejsce zajmuje rozwód (73 p.), a trzecie - separacja lub rozstanie (65 p.). Ale stresującą sytuacją jest też pojednanie z małżonkiem (45 p.), zmiana nawyków żywieniowych (15 p.) lub urlop (13 p.). Z tego zestawienia wynika, że stresuje nas nie tylko to, co oceniamy negatywnie, ale też to, co pozytywnie.

Stresu nie unikniemy. Towarzyszy nam nie tylko w pracy. Ważne jednak, by trzymać go w ryzach - świadomie zarządzać swoimi emocjami, ograniczać czas trwania czynników stresujących, tworzyć sobie przyjazne środowisko, dbać o siebie, zgodnie z powiedzeniem: lepiej zapobiegać niż leczyć. To dotyczy również wypalenia zawodowego.

Warto też skorzystać z wydarzeń na temat. Jeśli będziesz w w dniach 16-17 października 2021r. w Słupsku, polecam Ci udział w I Festiwalu Less Stress. 16.10. poprowadzę warsztaty pt. "Trzymaj stres w ryzach, czyli jak nie dać się wypaleniu zawodowemu"

Tutaj jest więcej szczegółów: LINK

Program całego festiwalu (z podziałem na wykłady i warsztaty) znajdziesz TUTAJ

👉A Ty jak radzisz sobie ze stresem? Masz jakieś swoje sprawdzone sposoby?


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy to początek rynku pracodawcy?

 🔔 Nie chcę straszyć, ale od czasu do czasu dobrze jest skonfrontować się z rzeczywistością. Sytuacja na rynku pracy robi się niepokojąca. Czuć powiew zimnych wiatrów zmian. ale żeby nie było, że to tylko moje odczucia, trochę danych. Jak podała “Rzeczpospolita” (rp.pl) w artykule z 11.01.2024 r., liczba ogłoszeń o pracę  w ostatnim czasie jest na najniższym poziomie od 3 lat.  Przyczyną - według ekspertów - są m.in. zwiększające się koszty prowadzenia działalności, w tym wysoka podwyżka płacy minimalnej. To oczywiście skutkuje tym, że kandydaci mają mniej ofert pracy do wyboru. Sama również doświadczam tego spadku na swoim lokalnym podwórku. Portal money.pl opublikował 26.01.2024 r. ciekawy artykuł wraz z  mapką z miastami, gdzie przewidziane są zwolnienia grupowe. Niestety, jest na niej również moje miasto Słupsk link do artykułu: grupowe zwolnienia Jednak ostatnie badanie “Barometr zawodów” dla województwa pomorskiego wskazuje też, że w 2024 r. będzie brakować pracowników z branży:

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

  👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy? O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r. Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej. ⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach. ✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują. Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak: ✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna, ✔edukacja, ✔usługi. Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą: ✔posiadanie dzieci, ✔wiek oraz ✔wykształcenie. Raport zawiera również rekomendacje. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbl