Przejdź do głównej zawartości

Praca to coś więcej niż tylko zadania do wykonania

Układ wydaje się prosty: pracownik wykonuje określone zadania, a pracodawca mu za to płaci.

Ale gdyby tak było, jedynie pieniądze motywowałyby nas do pracy. I czasem tak się zdarza. Jednak badania, o których czytałam w ciągu ostatnich kilku lat, i moje własne doświadczenia zawodowe  pokazują, że od pracy najczęściej oczekujemy satysfakcji, poczucia, że ma sens. Czynniki finansowe są na dalszej pozycji.

Oczywiście, pracujemy, żeby zarabiać. Ale to za mało. 👉Jakie zatem jeszcze funkcje pełni praca?

  • Daje nam poczucie niezależności finansowej - nawet jeśli zarabiamy mało, zawsze to nasze pieniądze.
  • Zmniejsza poczucie izolacji społecznej.
  • Jest okazją do budowania relacji z innymi, nawiązywania kontaktów.
  • Bywa świetną wymówką ("Mam tyle pracy, że już nie mam siły na rozwój", "Za mało mi płacą, dlatego nie mogę sobie pozwolić na...", "Nie, mamo. Nie przyjdę na imieniny. W pracy jestem")
  • Doświadczyłam tego, że może być terapią. Mobilizacja do wykonywania obowiązków pomimo przewlekłej choroby, to podejmowanie wysiłku i pokonywanie własnej słabości.
  • W szerszym kontekście, w dłuższej perspektywie buduje nasze poczucie tożsamości i przynależności do grupy zawodowej. Na pytanie "kim jesteś?" często odpowiadamy nazwą zawodu: lekarzem, sprzedawcą, prawnikiem, nauczycielką.
👉Możesz coś dodać do tej listy?
Daj znać w komentarzu. 



/Zdj. Canva/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

  👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy? O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r. Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej. ⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach. ✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują. Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak: ✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna, ✔edukacja, ✔usługi. Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą: ✔posiadanie dzieci, ✔wiek oraz ✔wykształcenie. Raport zawiera również rekomendacje. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbl

Ankieta dla kobiet

  ⭐Jesteś kobietą, która zmieniła zawód? 👉Chcesz opowiedzieć swoją historię i dodać odwagi innym? Jeśli tak, zapraszam cię do udziału w live’ie na moim fanpage’u Aneta Matyjaszek Coaching i Edukacja. Ale najpierw potrzebuję dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie, dlatego proszę, abyś wypełniła ankietę - link poniżej. Na odpowiedzi czekam do 30.11.2023 r. 👉A może masz znajome, które zmieniły zawód?  ↪️Udostępnij ten post u siebie lub przekaż go dalej! link do ankiety