Przejdź do głównej zawartości

Praca to coś więcej niż tylko zadania do wykonania

Układ wydaje się prosty: pracownik wykonuje określone zadania, a pracodawca mu za to płaci.

Ale gdyby tak było, jedynie pieniądze motywowałyby nas do pracy. I czasem tak się zdarza. Jednak badania, o których czytałam w ciągu ostatnich kilku lat, i moje własne doświadczenia zawodowe  pokazują, że od pracy najczęściej oczekujemy satysfakcji, poczucia, że ma sens. Czynniki finansowe są na dalszej pozycji.

Oczywiście, pracujemy, żeby zarabiać. Ale to za mało. 👉Jakie zatem jeszcze funkcje pełni praca?

  • Daje nam poczucie niezależności finansowej - nawet jeśli zarabiamy mało, zawsze to nasze pieniądze.
  • Zmniejsza poczucie izolacji społecznej.
  • Jest okazją do budowania relacji z innymi, nawiązywania kontaktów.
  • Bywa świetną wymówką ("Mam tyle pracy, że już nie mam siły na rozwój", "Za mało mi płacą, dlatego nie mogę sobie pozwolić na...", "Nie, mamo. Nie przyjdę na imieniny. W pracy jestem")
  • Doświadczyłam tego, że może być terapią. Mobilizacja do wykonywania obowiązków pomimo przewlekłej choroby, to podejmowanie wysiłku i pokonywanie własnej słabości.
  • W szerszym kontekście, w dłuższej perspektywie buduje nasze poczucie tożsamości i przynależności do grupy zawodowej. Na pytanie "kim jesteś?" często odpowiadamy nazwą zawodu: lekarzem, sprzedawcą, prawnikiem, nauczycielką.
👉Możesz coś dodać do tej listy?
Daj znać w komentarzu. /Zdj. Canva/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pracowniku, zapnij pasy. Rynek pracy 2022 - korekta

 ✍W styczniu br. pisałam na tym blogu  o trendach na rynku pracy i prognozach w oparciu o badania urzędów pracy. Oswoiliśmy już trochę pandemiczną rzeczywistość. Pozycja pracowników wróciła do poziomu przed covidem. Pracodawcy raczej nie rezygnowali z zatrudniania i optymistycznie patrzyli w przyszłość, mimo że cieniem na przedsiębiorcach kładł się wprowadzany radośnie - mimo karygodnych błędów - nowy porządek podatkowy pod paradoksalną nazwą "Polski Ład".  Aż obudziliśmy się 24. lutego 2022 i okazało się, że Rosja do spółki z Białorusią zaatakowała Ukrainę. W obliczu tego nawet Polski Ład zbladł.  W tym momencie trudno przewidzieć, ile taka sytuacja potrwa i jak się zakończy. To, co jednak już widzimy, o czym wiemy, to efekty tej agresji: ceny paliw, jakich najstarsi górale nie pamiętają - powyżej 7 zł za litr, zablokowane łańcuchy dostaw między Polską a krajami zza naszej wschodniej granicy, potężna fala osób uciekających z Ukrainy przed wojną. To wszystko przekłada się n

Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

❓Jaki będzie rok 2022 ? ❓W jakim kierunku budować swoją karierę zawodow ą? Najlepiej pracować nad tym indywidualnie, ale przy planach zawodowych dobrze wziąć pod uwagę to, co się dzieje na lokalnym i krajowym rynku pracy. 👉Co więc nam mówią analitycy? "Barometr zawodów" podaje, że w 2022 roku nie będzie zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba osób chętnych do pracy będzie większa niż liczba ofert.  W jakich zawodach natomiast będzie brakować pracowników? Między innymi: ✅ w branży budowlanej (murarze i tynkarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego), ✅ medycznej i opiekuńczej (np. lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunki dziecięce, fizjoterapeuci i masażyści),  ✅ edukacyjnej (np. nauczyciele języków obcych i lektorzy),  ✅ transportowej (np. magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy),  ✅ gastronomicznej (np. kelnerzy i barmani, szefowie kuchni),  ✅ w rachunkowości (np. samodzielni księgowi),  ✅ w usługach (np. sprzedawcy i kasjerzy); ✅ będzie brakow