Przejdź do głównej zawartości

Praca to coś więcej niż tylko zadania do wykonania

Układ wydaje się prosty: pracownik wykonuje określone zadania, a pracodawca mu za to płaci.

Ale gdyby tak było, jedynie pieniądze motywowałyby nas do pracy. I czasem tak się zdarza. Jednak badania, o których czytałam w ciągu ostatnich kilku lat, i moje własne doświadczenia zawodowe  pokazują, że od pracy najczęściej oczekujemy satysfakcji, poczucia, że ma sens. Czynniki finansowe są na dalszej pozycji.

Oczywiście, pracujemy, żeby zarabiać. Ale to za mało. 👉Jakie zatem jeszcze funkcje pełni praca?

  • Daje nam poczucie niezależności finansowej - nawet jeśli zarabiamy mało, zawsze to nasze pieniądze.
  • Zmniejsza poczucie izolacji społecznej.
  • Jest okazją do budowania relacji z innymi, nawiązywania kontaktów.
  • Bywa świetną wymówką ("Mam tyle pracy, że już nie mam siły na rozwój", "Za mało mi płacą, dlatego nie mogę sobie pozwolić na...", "Nie, mamo. Nie przyjdę na imieniny. W pracy jestem")
  • Doświadczyłam tego, że może być terapią. Mobilizacja do wykonywania obowiązków pomimo przewlekłej choroby, to podejmowanie wysiłku i pokonywanie własnej słabości.
  • W szerszym kontekście, w dłuższej perspektywie buduje nasze poczucie tożsamości i przynależności do grupy zawodowej. Na pytanie "kim jesteś?" często odpowiadamy nazwą zawodu: lekarzem, sprzedawcą, prawnikiem, nauczycielką.
👉Możesz coś dodać do tej listy?
Daj znać w komentarzu. /Zdj. Canva/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co nas stresuje? Stres a wypalenie zawodowe

  Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej liczby osób. U jego podłoża za każdym razem leży stres. Największe szkody wyrządza ten długotrwały - rozlewa się na nasze życie jak smoła. Sprawia, że grzęźniemy i w miarę upływu czasu coraz trudniej sobie z nim poradzić. Mechanizm jest prosty: Dlatego kluczem do sukcesu w walce z wypaleniem jest zapanowanie nad stresem : ograniczenie go lub - o ile to możliwe - eliminacja. Są jednak wydarzenia, których nie sposób uniknąć. Ba! Nawet sami sobie je tworzymy.  😁 Istnieje skala stresu opracowana przez Holmesa i Rahe'a. Według niej, najbardziej stresujące wydarzenie to śmierć współmałżonka (100 punktów), drugie miejsce zajmuje rozwód (73 p.), a trzecie - separacja lub rozstanie (65 p.). Ale stresującą sytuacją jest też pojednanie z małżonkiem (45 p.), zmiana nawyków żywieniowych (15 p.) lub urlop (13 p.). Z tego zestawienia wynika, że stresuje nas nie tylko to, co oceniamy negatywnie, ale też to, co pozytywnie. Stresu nie unikniemy. Towarzysz