Przejdź do głównej zawartości

Praca to coś więcej niż tylko zadania do wykonania

Układ wydaje się prosty: pracownik wykonuje określone zadania, a pracodawca mu za to płaci.

Ale gdyby tak było, jedynie pieniądze motywowałyby nas do pracy. I czasem tak się zdarza. Jednak badania, o których czytałam w ciągu ostatnich kilku lat, i moje własne doświadczenia zawodowe  pokazują, że od pracy najczęściej oczekujemy satysfakcji, poczucia, że ma sens. Czynniki finansowe są na dalszej pozycji.

Oczywiście, pracujemy, żeby zarabiać. Ale to za mało. 👉Jakie zatem jeszcze funkcje pełni praca?

  • Daje nam poczucie niezależności finansowej - nawet jeśli zarabiamy mało, zawsze to nasze pieniądze.
  • Zmniejsza poczucie izolacji społecznej.
  • Jest okazją do budowania relacji z innymi, nawiązywania kontaktów.
  • Bywa świetną wymówką ("Mam tyle pracy, że już nie mam siły na rozwój", "Za mało mi płacą, dlatego nie mogę sobie pozwolić na...", "Nie, mamo. Nie przyjdę na imieniny. W pracy jestem")
  • Doświadczyłam tego, że może być terapią. Mobilizacja do wykonywania obowiązków pomimo przewlekłej choroby, to podejmowanie wysiłku i pokonywanie własnej słabości.
  • W szerszym kontekście, w dłuższej perspektywie buduje nasze poczucie tożsamości i przynależności do grupy zawodowej. Na pytanie "kim jesteś?" często odpowiadamy nazwą zawodu: lekarzem, sprzedawcą, prawnikiem, nauczycielką.
👉Możesz coś dodać do tej listy?
Daj znać w komentarzu. 



/Zdj. Canva/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nawyki, które budują nasze sukcesy - Zaczynaj z wizją końca

Usiądź wygodnie i wyobraź sobie, że przenosisz się w przyszłość za 5 lat. 👉Gdzie będziesz? 👉Co będziesz robił? 👉Jaka będzie Twoja sytuacja materialna, rodzinna? 👉Jacy ludzie będą Cię otaczać? Wyobraź sobie jak najwięcej szczegółów i zapisz to, co zobaczyłeś. (Nie zapomnij o dacie!) Zrobione? Jeśli tak, gratuluję! Właśnie nakreśliłeś swoją wizję końca jakiegoś etapu. Teraz możesz ją dopracowywać, uzupełniać o konkrety. Możesz też wybrać jeden obszar, np. pracę, i skupić się na nim. Tę wizję możesz przełożyć na cele, które chcesz realizować. Działa tu zasada "od ogółu do szczegółu". Jednak na początku potrzebna jest wizja, wyznaczenie ogólnego kierunku, którym będziesz podążał. Dlatego jest to tak ważny nawyk w koncepcji S. Covey'a, na której się opieram w tym cyklu. Kiedy zajmuje się tym tematem, za każdym razem przypomina mi się rozmowa głównej bohaterki "Alicji w Krainie Czarów" z Kotem. To dobra ilustracja tej zasady. - Czy nie mógłby mnie Pan poinformować...

Najważniejsza umiejętność w życiu i w pracy

 Czy wiesz, jaka umiejętność pomoże Ci przetrwać kryzys, pandemię, kłopoty zdrowotne czy rodzinne? Z badań Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy opublikowanych w styczniu 2021r. wynika, że ELASTYCZNOŚĆ, rozumiana jako zdolność szybkiego i sprawnego przystosowywania się do zmiennych warunków. Pandemia, jak chyba żadna sytuacja wcześniej, udowodniła, że taka postawa po prostu się opłaca! Nie pracowałeś wcześniej zdalnie? Je też nie! Kiedy jednak okazało się, że nie ma innej możliwości, nauczyłam się obsługi kilku aplikacji, platform, zwiększyłam swoją aktywność w mediach społecznościowych. Brakuje mi bezpośrednich spotkań, ale działam pomimo tego. Lubisz ćwiczyć i dbać o dobrą formę, ale zamknęli Ci siłownię? Możesz chodzić na długie spacery i korzystać z treningów online. Wiele z nich jest bezpłatnych, a matę czy odpowiednie buty zamówisz przez internet. W grudniu uczestniczyłam w fantastycznych onlajnowych warsztatach ruszania biodrami niesamowitej Duni Pacheco (możesz zajrzeć do n...