Przejdź do głównej zawartości

Skąd wiem, że mam rację?

Z autokratycznym (niekiedy nawet folwarcznym) sposobem zarządzania spotykamy się w wielu firmach. Z demokratycznym rzadziej, ale również da się zauważyć. Czym natomiast jest merytokracja? Do niedawna nie miałam o niej pojęcia. Ale Marcin Iwuć podrzucił w swoim newsletterze link do nagrania z Rayem Dalio i się dokształciłam. Dzielę się nim dalej, bo uważam, że jest tego wart.
Ten sposób funkcjonowania zakłada radykalną przejrzystość w sprawach zawodowych.
Każdy ma prawo powiedzieć, co myśli bez względu na to, jakie stanowisko zajmuje i jaki ma staż.
Zamiast podejścia "mam rację" - punktem wyjścia ma być pytanie "skąd wiem, że mam rację?".
Współpracownicy Dalio stosują ciekawe narzędzie zwane siermiężnie w polskim tłumaczeniu "zbieraczem punktów".
Zastanawiam się, ile z tej koncepcji można przenieść na nasz grunt.
👉Co o tym myślisz?
Tutaj jest link do nagrania: Ray Dalio na TEDx

Zdj, Canva

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy naprawdę potrzebujemy pasji w pracy, żeby odnieść sukces?

 ❗ "Pracuj z pasją!"  ❗ "Jak zarabiać na pasji"  ❗ "Jak znaleźć swoją pasję" To jedno z najczęstszych haseł wpisywanych w wyszukiwarki. Ci, co czują się pozbawieni tego świętego Graala pracy, często czują się gorsi, wybrakowani, z defektem. Grzejemy klawiatury, szukamy odpowiedzi u różnych rozwojowych guru, zazdrościmy tym, którzy żyją z pasji albo chociaż z pasją. Długo zastanawiałam się, o co w tym chodzi. I czy rzeczywiście pasja jest niezbędna do sukcesu w pracy i w życiu. Warto zacząć od tego, czym to w ogóle jest. W dzisiejszym rozumieniu pasja to robienie czegoś z zamiłowania z uczuciem głębokiej radości, ekscytacji i spełnienia. Jest to też synonim hobby. Analizując temat, doszłam do wniosku, że NIE jest koniecznym warunkiem do dobrego życia zawodowego. Nie potrzebujemy pasji, żeby czuć satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Dobrze, jeśli jest. To dar bogów. Ale jeśli nie ma, to... też dobrze. Pasja z definicji jest intensywna i spalająca. Daje flo...

Nawyki, które budują nasze sukcesy - Synergia

Jest takie działanie, w którym 1+1=3. To SYNERGIA. Jak pisze S. Covey: "To znaczy, że całość jest czymś więcej niż sumą poszczególnych części". Najprostszy przykład synergii to poczęcie dziecka przez kobietę i mężczyznę. Co jest potrzebne do synergii? Otwarty umysł i serce na nowe, nieprzewidywalne, różne. |Podjęcie ryzyka przez osoby biorące udział w jakimś działaniu. Wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa. Pamiętacie nawyk 4 "Myśl w kategorii wygrana-wygrana"? Jest on niezbędny w osiąganiu synergii. Podstawą są tu czyste intencje. Jeśli jedna ze stron widzi interes w tym, żeby wygrać, to automatycznie zakłada, że druga musi przegrać. W takich warunkach nie ma mowy o synergii. Czy synergia może być również negatywna? Tak. Zazwyczaj ma miejsce przy politycznych dyskusjach, opowiadaniu się po którejś ze stron konfliktu, czyli generalnie tam, gdzie ludzie kierują się zasadą "ja wygrywam - ty przegrywasz". Negatywne podejście, popularne wśród Polaków n...