Przejdź do głównej zawartości

Zmiana zawodowa niejedno ma imię

 Zmiana zawodowa może przybrać różne formy. Może to być zmiana zewnętrzna, widoczna dla wszystkich. Zazwyczaj polega na: 

  • zmianie stanowiska, obowiązków w obrębie tej samej firmy,

  • zmianie firmy przy zachowaniu tego samego stanowiska, funkcji,

  • zmianie zawodu.

Może też być wewnętrzna. Wtedy polega na zmianie postawy, nastawienia, emocji w odniesieniu do tego samego stanowiska czy zakresu obowiązków. To w tym obszarze ma miejsce tzw. cicha rezygnacja pracowników - wykonywanie dotychczasowej pracy automatycznie, bez zaangażowania, na minimalnym poziomie.


Powstaje pytanie: kiedy jest najlepsza pora na zmiany?

Można pójść na łatwiznę i odpowiedzieć fejsbukowym szablonem: “Zawsze jest dobra pora na zmianę!”. Ja jednak zalecam dużą ostrożność w stosowaniu takich ogólników we własnym życiu, bez przemyślenia sprawy.


Moim zdaniem, dobra pora na zmiany jest wtedy, gdy:

  • od dłuższego czasu doświadczasz objawów wypalenia zawodowego (pół roku lub dłużej),

  • czujesz, że potrzebujesz nowych wyzwań i rozwoju, a w obecnej pracy nie masz na to szans,

  • widzisz, że osiągnęłaś wszystko, co mogłaś w obecnej pracy,

  • zmieniły się twoje priorytety, wartości oraz oczekiwania i nie masz jak ich realizować.


👉Chcielibyście coś dodać do tej listy?
👉Jak zmiana zawodowa wyglądała u Was?

Dajcie znać w komentarzu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy to początek rynku pracodawcy?

 🔔 Nie chcę straszyć, ale od czasu do czasu dobrze jest skonfrontować się z rzeczywistością. Sytuacja na rynku pracy robi się niepokojąca. Czuć powiew zimnych wiatrów zmian. ale żeby nie było, że to tylko moje odczucia, trochę danych. Jak podała “Rzeczpospolita” (rp.pl) w artykule z 11.01.2024 r., liczba ogłoszeń o pracę  w ostatnim czasie jest na najniższym poziomie od 3 lat.  Przyczyną - według ekspertów - są m.in. zwiększające się koszty prowadzenia działalności, w tym wysoka podwyżka płacy minimalnej. To oczywiście skutkuje tym, że kandydaci mają mniej ofert pracy do wyboru. Sama również doświadczam tego spadku na swoim lokalnym podwórku. Portal money.pl opublikował 26.01.2024 r. ciekawy artykuł wraz z  mapką z miastami, gdzie przewidziane są zwolnienia grupowe. Niestety, jest na niej również moje miasto Słupsk link do artykułu: grupowe zwolnienia Jednak ostatnie badanie “Barometr zawodów” dla województwa pomorskiego wskazuje też, że w 2024 r. będzie brakować pracowników z branży:

Złote zasady w CV

 👉Czy wiesz, jakie najważniejsze informacje powinno zawierać CV? 🎧Jeśli nie lub masz wątpliwości, to zapraszam do wysłuchania rozmowy ze mną w Radiu Gdańsk z 16.01.2024 r. Jak napisać CV - porady eksperta