Przejdź do głównej zawartości

Od czego zacząć?

Jeśli wchodzisz dopiero na rynek pracy, Twój sposób działania będzie nieco inny niż osoby, która chce zmienić pracę czy zawód, ale obie sytuacje mają też wiele wspólnego. M.in:

  • określenie celów - Jaką pracę chcesz wykonywać? Czego od niej oczekujesz?
  • planowanie - Czego potrzebujesz, aby ją uzyskać? Jakiej wiedzy, umiejętności?
Dla osób na początku kariery zawodowej najważniejsze jest zdobycie doświadczenia. Jeśli marzy Ci się stanowisko np. dyrektora, nie łudź się, że jeśli skończyłeś zarządzanie, ktoś od razu po studiach powierzy Ci taką odpowiedzialność. Pomyśl, jakie umiejętności, kwalifikacje musisz mieć, żeby to osiągnąć.

Jeśli natomiast masz już za sobą ileś lat doświadczenia zawodowego, zastanów się, jakie umiejętności, wiedzę możesz wykorzystać, aby takie stanowisko zdobyć.
Sprawdzi się tu zasada sformułowana przez S. Covey'a: Zaczynaj z wizją końca.

Weź przy tym pod uwagę takie czynniki, jak sytuacja na rynku pracy, zdrowie, możliwość uzyskania wsparcia, predyspozycje zawodowe, mocne i słabe strony, plany rodzinne itd. To wiele zmiennych, dlatego nie da się wszystkiego dokładnie przewidzieć. Jednak zaplanuj to, co można.

Zweryfikuj swoje przekonania na temat pracy. To ważne. Czasem przez wiele lat żyjemy tym, co powiedzieli nam nasi rodzice czy dziadkowie, a co dawno już przestało działać. :)

Jeśli sam nie czujesz się na siłach, możesz poprosić o pomoc specjalistę - doradcę zawodowego lub coacha kariery.

Jest wiele dróg do osiągnięcia celu. Jedne są lepsze, inne gorsze, są też drogi na skróty. Ważne, żebyś wybrał świadomie.



/zdj. pixabay/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy to początek rynku pracodawcy?

 🔔 Nie chcę straszyć, ale od czasu do czasu dobrze jest skonfrontować się z rzeczywistością. Sytuacja na rynku pracy robi się niepokojąca. Czuć powiew zimnych wiatrów zmian. ale żeby nie było, że to tylko moje odczucia, trochę danych. Jak podała “Rzeczpospolita” (rp.pl) w artykule z 11.01.2024 r., liczba ogłoszeń o pracę  w ostatnim czasie jest na najniższym poziomie od 3 lat.  Przyczyną - według ekspertów - są m.in. zwiększające się koszty prowadzenia działalności, w tym wysoka podwyżka płacy minimalnej. To oczywiście skutkuje tym, że kandydaci mają mniej ofert pracy do wyboru. Sama również doświadczam tego spadku na swoim lokalnym podwórku. Portal money.pl opublikował 26.01.2024 r. ciekawy artykuł wraz z  mapką z miastami, gdzie przewidziane są zwolnienia grupowe. Niestety, jest na niej również moje miasto Słupsk link do artykułu: grupowe zwolnienia Jednak ostatnie badanie “Barometr zawodów” dla województwa pomorskiego wskazuje też, że w 2024 r. będzie brakować pracowników z branży:

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

  👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy? O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r. Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej. ⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach. ✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują. Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak: ✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna, ✔edukacja, ✔usługi. Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą: ✔posiadanie dzieci, ✔wiek oraz ✔wykształcenie. Raport zawiera również rekomendacje. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbl