Przejdź do głównej zawartości

Nawyki, które budują nasze sukcesy - Najpierw rób to, co najważniejsze

 “Najpierw rób to, co najważniejsze.”

Ta zasady przeczy temu, co robimy najczęściej. A najczęściej zajmujemy się tym, co pilne. Bo to, co pilne krzyczy najgłośniej - telefon, który trzeba odebrać natychmiast, powiadomienie o mailu, które pojawia nam się na pulpicie komputera, kiedy robimy prezentację... Nasz przeciętny dzień w pracy przypomina bardziej bieganie od pożaru do pożaru niż sensownie zaplanowane działania. Na dłuższą metę to gaszenie pożarów może doprowadzić nas do wypalenia zawodowego.

Pytanie jednak, co w natłoku różnych spraw jest dla nas najważniejsze. Poniższe pytania mogą w tym pomóc. Popatrz na swoje zadania do wykonania najlepiej w perspektywie tygodnia. 

  1. Jakie działania zajmują Ci najwięcej czasu, a jakie najmniej?
  2. Czy podobają Ci się te proporcje? Co chciałbyś zmienić, co zostawić?
  3. Jak to się ma do Twoich priorytetów, wartości i celów?
Od razu napiszę Ci, że ten sposób zarządzania sobą i swoimi celami nie jest łatwy. Trudno jest nam nie reagować na to, co pilne i domaga się naszej uwagi. Bywa, że nie możemy tych spraw ignorować. Dlatego w planowaniu swojego tygodnia trzeba dodać margines czasu - jakieś 20% - na nieprzewidziane sytuacje. Chodzi tu jednak o wyznaczenie życiowej i zawodowej Północy niż o sztywne trzymanie się planu.

Skupianie się na tym, co ważne wymaga od nas uważności, elastyczności i aktywności. Jednak dzięki temu podejściu odzyskamy równowagę i łatwiej nam będzie osiągnąć zamierzone cele.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy to początek rynku pracodawcy?

 🔔 Nie chcę straszyć, ale od czasu do czasu dobrze jest skonfrontować się z rzeczywistością. Sytuacja na rynku pracy robi się niepokojąca. Czuć powiew zimnych wiatrów zmian. ale żeby nie było, że to tylko moje odczucia, trochę danych. Jak podała “Rzeczpospolita” (rp.pl) w artykule z 11.01.2024 r., liczba ogłoszeń o pracę  w ostatnim czasie jest na najniższym poziomie od 3 lat.  Przyczyną - według ekspertów - są m.in. zwiększające się koszty prowadzenia działalności, w tym wysoka podwyżka płacy minimalnej. To oczywiście skutkuje tym, że kandydaci mają mniej ofert pracy do wyboru. Sama również doświadczam tego spadku na swoim lokalnym podwórku. Portal money.pl opublikował 26.01.2024 r. ciekawy artykuł wraz z  mapką z miastami, gdzie przewidziane są zwolnienia grupowe. Niestety, jest na niej również moje miasto Słupsk link do artykułu: grupowe zwolnienia Jednak ostatnie badanie “Barometr zawodów” dla województwa pomorskiego wskazuje też, że w 2024 r. będzie brakować pracowników z branży:

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

  👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy? O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r. Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej. ⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach. ✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują. Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak: ✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna, ✔edukacja, ✔usługi. Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą: ✔posiadanie dzieci, ✔wiek oraz ✔wykształcenie. Raport zawiera również rekomendacje. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbl