Przejdź do głównej zawartości

Nawyki, które budują nasze sukcesy - Najpierw staraj się zrozumieć

 Bywa, że spotykając innych, rzucamy tylko "Hej, co słychać?". W zamian otrzymujemy: "A, dziękuję, wszystko ok". Po czym każdy idzie w swoją stronę z jakimś poczuciem ślizgnięcia się po powierzchni i rozczarowania. Tak, brakuje nam czasu, żeby posłuchać o tym, co naprawdę się dzieje u naszego rozmówcy. Przy zdawkowym kontakcie z dalekim znajomym to zresztą jest w porządku. Gorzej, kiedy przenosimy ten sam - powierzchniowy sposób komunikacji na bliskich. 

Uważam, że każdy z nas powinien ćwiczyć się w empatycznej komunikacji, czyli takiej, o jakiej mówi nawyk 5 według koncepcji S. Covey'a: Najpierw staraj się zrozumieć, potem być zrozumianym.

Dlaczego to takie ważne? Bo dzięki temu budujemy lepsze relacje.

To też nic innego, jak zastosowanie modelu Marshalla Rosenberga, czyli języka żyrafy i szakala określane jako Porozumienie bez przemocy.

Jak można nad tym pracować? Najłatwiej zacząć od powstrzymywania się z komentarzami w trakcie rozmowy, chyba że ktoś wprost zapyta nas o zdanie. Ale zaciskanie żuchwy na nic się nie zda, jeśli nie będzie za tym stała czysta intencja, czyli autentyczne zainteresowanie historią rozmówcy, bez hipokryzji i ukrytych motywów. Są osoby wyposażone w bardzo czuły radar na ściemę, do których i ja należę. Ale myślę, że każdy z nas potrafi wyczuć nieszczere intencje. Kiedy tak się dzieje, nie zbudujemy relacji i zrozumienia.

To też umiejętność zadawania pytań związanych z tym, o czym nasz rozmówca mówi, doprecyzowania, jeśli czegoś nie rozumiemy. To również mowa ciała. Spotkałam się z sytuacją, kiedy znajoma najpierw zapytała mnie, jak sobie radzę w konkretnej sytuacji, po czym odwróciła głowę. Jakby tego było mało, kiedy - dla sprawdzenia, czy tylko mi się wydaje, że mnie nie słucha - zaczęłam mówić o jakichś głupotach typu ufoludki, nawet nie zareagowała!

Tak więc jeśli zależy Ci na relacjach, słuchaj uważnie innych. To proste, ale wymaga ćwiczeń. Zatem do dzieła! Naprawdę warto. 






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

  👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy? O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r. Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej. ⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach. ✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują. Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak: ✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna, ✔edukacja, ✔usługi. Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą: ✔posiadanie dzieci, ✔wiek oraz ✔wykształcenie. Raport zawiera również rekomendacje. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbl

Ankieta dla kobiet

  ⭐Jesteś kobietą, która zmieniła zawód? 👉Chcesz opowiedzieć swoją historię i dodać odwagi innym? Jeśli tak, zapraszam cię do udziału w live’ie na moim fanpage’u Aneta Matyjaszek Coaching i Edukacja. Ale najpierw potrzebuję dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie, dlatego proszę, abyś wypełniła ankietę - link poniżej. Na odpowiedzi czekam do 30.11.2023 r. 👉A może masz znajome, które zmieniły zawód?  ↪️Udostępnij ten post u siebie lub przekaż go dalej! link do ankiety