Przejdź do głównej zawartości

Nawyki, które budują nasze sukcesy - Znajdź swój głos

 Jest jeszcze jeden szczególny nawyk w koncepcji S. Covey'a, na której opieram ten cykl artykułów: to szukanie swojego unikalnego, osobistego znaczenia - własnego GŁOSU. To miejsce, gdzie spotykają się nasze talenty, potrzeby, umiejętności, wartości i pasja. To takie osobiste "miejsce mocy". Jeśli mówimy własnym głosem, jesteśmy blisko tego, co dla nas istotne, czujemy 'flow' - to, co robimy przychodzi nam z łatwością, odczuwamy satysfakcję i radość.

👉Jak je znaleźć?

1. Nasze osobiste znaczenie najlepiej ujawnia się w sytuacji kryzysowej, kiedy stajemy przed jakimś problemem. W obliczu takiego wyzwania mobilizujemy nasze siły - czyli właśnie nasze talenty, umiejętności, potrzeby, pasje i wartości - aby osiągać rezultaty. Pierwszą najważniejszą sprawą jest zatem poznanie siebie. Temu służy m.in. coaching, do którego bardzo zachęcam.

2. Poszukuj sposobów na wyrażanie i wykorzystanie swojego głosu. Zaangażuj się. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy to jest to. Jednak, żeby nie miotać się między różnymi aktywnościami, warto skupić się na priorytetach i wyznaczonych celach według określonego schematu:

  • misja i wartości
  • wyznaczone cele
  • plan tygodnia
  • plan dnia
3. Działaj. Jeśli czujesz, że to, co robisz, jest bardzo Twoje, w zgodzie z Tobą, rób tego więcej. Sprawdzaj, analizuj, wyciągaj wnioski i koryguj.

👉Jak możesz to wykorzystać?

Inspiruj innych. Wspieraj i pomagaj. Jednak, aby inni w ogóle zechcieli Cię słuchać, muszą Ci zaufać. Żeby tak się stało:

  • dotrzymuj obietnic i umów,
  • myśl i działaj w kategoriach wygrana-wygrana,
  • jasno wyrażaj swoje oczekiwania i potrzeby,
  • bądź lojalny wobec nieobecnych,
  • przepraszaj i wybaczaj, kiedy trzeba.
Jednym słowem: dbaj o otwartą i uczciwą komunikację. To klucz do dobrych relacji.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy to początek rynku pracodawcy?

 🔔 Nie chcę straszyć, ale od czasu do czasu dobrze jest skonfrontować się z rzeczywistością. Sytuacja na rynku pracy robi się niepokojąca. Czuć powiew zimnych wiatrów zmian. ale żeby nie było, że to tylko moje odczucia, trochę danych. Jak podała “Rzeczpospolita” (rp.pl) w artykule z 11.01.2024 r., liczba ogłoszeń o pracę  w ostatnim czasie jest na najniższym poziomie od 3 lat.  Przyczyną - według ekspertów - są m.in. zwiększające się koszty prowadzenia działalności, w tym wysoka podwyżka płacy minimalnej. To oczywiście skutkuje tym, że kandydaci mają mniej ofert pracy do wyboru. Sama również doświadczam tego spadku na swoim lokalnym podwórku. Portal money.pl opublikował 26.01.2024 r. ciekawy artykuł wraz z  mapką z miastami, gdzie przewidziane są zwolnienia grupowe. Niestety, jest na niej również moje miasto Słupsk link do artykułu: grupowe zwolnienia Jednak ostatnie badanie “Barometr zawodów” dla województwa pomorskiego wskazuje też, że w 2024 r. będzie brakować pracowników z branży:

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

  👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy? O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r. Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej. ⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach. ✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują. Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak: ✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna, ✔edukacja, ✔usługi. Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą: ✔posiadanie dzieci, ✔wiek oraz ✔wykształcenie. Raport zawiera również rekomendacje. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbl