Przejdź do głównej zawartości

Jak stworzyć skuteczne CV - cz.1

 Jest kwiecień 🌷i w wielu firmach zaczął się ruch kadrowy, czyli ruszyły rekrutacje. CV to pierwszy dokument, który widzi pracodawca zanim pozna nas osobiście. Dlatego warto zrobić go dobrze. Im lepiej - tym mamy większe szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

W dzisiejszym artykule - o najczęstszych błędach w CV i o tym, jak ich unikać.

  1. Dobre CV to aktualne CV. Rzecz wydaje się banalna, ale wciąż widzę dokumenty wyciągane pierwszy raz z szuflady od czasów szkoły średniej, choć już dawno po studiach...
  2. Dobre CV to CV bez błędów. I mowa tu o błędach różnego rodzaju - od ortograficznych, przez językowe, logiczne, jak i te związane z układem graficznych. Zazwyczaj tworzymy ten dokument w komputerze, gdzie są dostępne m.in. programy do sprawdzania pisowni. Dlatego nawet osoby z dysleksją mogą oddać CV bez błędów ortograficznych. Ważne jest też, żeby nie pisać pełnych zdań. To nie miejsce na to. Przy wielu zgłoszeniach pracodawca ma ok. 4-6 sekund na zapoznanie się z dokumentami. Jeśli ma przed sobą zbity tekst, trudno to zrobić. Dlatego stosuj akapity, odstępy itp. aby tekst był przejrzysty i czytelny. Najlepiej daj go komuś do konsultacji. Możesz skorzystać z nich u mnie. 😊 Wystarczy, że napiszesz do mnie i działamy.
  3. Dobre CV to takie, które jest dopasowane do konkretnej oferty pracy. Nie ma sensu wysyłać jednego dokumentu do stu pracodawców. To rzadko kiedy przynosi efekt. Lepiej sprawdza się wybranie firm z obszaru, który nas interesuje, dostosowanie swojego CV pod konkretne oferty pod względem wymagań, oczekiwań i warunków pracy i wysyłka.
  4. Tworząc CV przyjmij perspektywę pracodawcy. Pomyśl co dla niego jest ważne: uczelnia, która kończyłeś czy kierunek studiów? nazwa firmy czy stanowisko? Podkreślaj (boldem, inną czcionką itp.) to, co jest ważne dla pracodawcy.
Materiały na temat skutecznego CV są dostępne również na moim instagramowym profilu @anetamatyjaszek oraz na kanale YOU TUBE (od czwartku 22.04.2021r.)


Zdj. Canva

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy w pewnym wieku znajdę pracę?

  Niedawno trafiłam w sieci na piękny przykład zmiany zawodowej kobiety @w_pewnym_wieku. Artykuł ukazał się na instagramowym profilu Autorki. Udostępniam za jej zgodą. Po prostu musicie to przeczytać. 👉"  CZY ZNAJDĘ PRACĘ  #WPEWNYMWIEKU ?  👉Czy ktoś będzie chciał mnie zatrudnić?  👉Czy mam szansę rozwijać się zawodowo?  👉Czy mogę lepiej zarabiać? Jak długo będę mogła pracować i zarabiać? 🍒 Nie, to nie są moje pytania z dziś. To moje pytania sprzed 40. Jestem dziennikarką i redaktorką prasy drukowanej. Od 18 roku życia żyłam z rynku, który gwałtownie się załamał. Pamiętam, że po 20 latach intensywnej pracy zawodowej stanęłam przed pytaniem: co dalej? Powód był banalny – zmiana stawek. 🍒 Przez Internet i smartfony zmniejszyła się liczba miejsc, które chciały płacić za profesjonalne dziennikarstwo. Stawki poleciały w dół. Przykładowo moja stawka za reportaż do kobiecego pisma wynosiła 1500 zł, a spadła do… 300 zł. Wielu moich przyjaciół z branży przeszło do PR albo reklamy. 🍒 M