Przejdź do głównej zawartości

Jak stworzyć skuteczne CV - cz.1

 Jest kwiecień 🌷i w wielu firmach zaczął się ruch kadrowy, czyli ruszyły rekrutacje. CV to pierwszy dokument, który widzi pracodawca zanim pozna nas osobiście. Dlatego warto zrobić go dobrze. Im lepiej - tym mamy większe szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

W dzisiejszym artykule - o najczęstszych błędach w CV i o tym, jak ich unikać.

  1. Dobre CV to aktualne CV. Rzecz wydaje się banalna, ale wciąż widzę dokumenty wyciągane pierwszy raz z szuflady od czasów szkoły średniej, choć już dawno po studiach...
  2. Dobre CV to CV bez błędów. I mowa tu o błędach różnego rodzaju - od ortograficznych, przez językowe, logiczne, jak i te związane z układem graficznych. Zazwyczaj tworzymy ten dokument w komputerze, gdzie są dostępne m.in. programy do sprawdzania pisowni. Dlatego nawet osoby z dysleksją mogą oddać CV bez błędów ortograficznych. Ważne jest też, żeby nie pisać pełnych zdań. To nie miejsce na to. Przy wielu zgłoszeniach pracodawca ma ok. 4-6 sekund na zapoznanie się z dokumentami. Jeśli ma przed sobą zbity tekst, trudno to zrobić. Dlatego stosuj akapity, odstępy itp. aby tekst był przejrzysty i czytelny. Najlepiej daj go komuś do konsultacji. Możesz skorzystać z nich u mnie. 😊 Wystarczy, że napiszesz do mnie i działamy.
  3. Dobre CV to takie, które jest dopasowane do konkretnej oferty pracy. Nie ma sensu wysyłać jednego dokumentu do stu pracodawców. To rzadko kiedy przynosi efekt. Lepiej sprawdza się wybranie firm z obszaru, który nas interesuje, dostosowanie swojego CV pod konkretne oferty pod względem wymagań, oczekiwań i warunków pracy i wysyłka.
  4. Tworząc CV przyjmij perspektywę pracodawcy. Pomyśl co dla niego jest ważne: uczelnia, która kończyłeś czy kierunek studiów? nazwa firmy czy stanowisko? Podkreślaj (boldem, inną czcionką itp.) to, co jest ważne dla pracodawcy.
Materiały na temat skutecznego CV są dostępne również na moim instagramowym profilu @anetamatyjaszek oraz na kanale YOU TUBE (od czwartku 22.04.2021r.)


Zdj. Canva

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

  👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy? O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r. Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej. ⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i ⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach. ✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują. Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak: ✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna, ✔edukacja, ✔usługi. Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą: ✔posiadanie dzieci, ✔wiek oraz ✔wykształcenie. Raport zawiera również rekomendacje. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbl

Ankieta dla kobiet

  ⭐Jesteś kobietą, która zmieniła zawód? 👉Chcesz opowiedzieć swoją historię i dodać odwagi innym? Jeśli tak, zapraszam cię do udziału w live’ie na moim fanpage’u Aneta Matyjaszek Coaching i Edukacja. Ale najpierw potrzebuję dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie, dlatego proszę, abyś wypełniła ankietę - link poniżej. Na odpowiedzi czekam do 30.11.2023 r. 👉A może masz znajome, które zmieniły zawód?  ↪️Udostępnij ten post u siebie lub przekaż go dalej! link do ankiety