Przejdź do głównej zawartości

Kto się wypala?

 Dziś 14.września - Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. 

Nie dziwi mnie, że takie "święto" powstało. Coraz więcej osób doświadcza wypalenia. To niebezpieczna choroba, która może prowadzić do depresji. Ale jest też niebezpieczna, bo potrafi się ukrywać, myli tropy, przybiera różne kształty. Zaryzykuję stwierdzenie, że - choć ma cechy wspólne - każdy może jej doświadczać w nieco inny sposób.

Obecnie dotyka osób, które do niedawna nie były brane pod uwagę przy analizie. I tak np. wypalają się osoby z niewielkim stażem zawodowym (1,5 roku - 3 lata), np. lekarze rezydenci. Objawy dotykają również tych, którzy długo opiekują się swoimi obłożnie chorymi lub niepełnosprawnymi krewnymi.

Z moich obserwacji wynika, że wypalenie rozwija się, gdy zachwiane zostają proporcje między tym, ile ktoś daje, a tym, ile dostaje, między dawaniem a braniem. Dotyczy to zarówno relacji prywatnych, jak i zawodowych. Dlatego można się wypalić jako np. rodzic, jeśli mamy poczucie, że tylko dajemy bez żadnej pozytywnej reakcji z drugiej strony. 

👉Ale czy można się wypalić jako dziecko? Jak myślisz?

Jest też pozytywna strona wypalenia: żeby się wypalić, trzeba najpierw płonąć. Doświadczają tego osoby wykazujące się dużym zaangażowaniem w obowiązki. Kiedy okazuje się, że to, co robią nie jest doceniane, a często wręcz niechciane i deprecjonowane, wycofują się. I tak często zaczyna się ten proces: ktoś ma poczucie, że więcej daje niż otrzymuje.

Warto zbadać, jak to jest u Ciebie. Możesz to zrobić np. poprzez test opracowany przez Pracownię Testów dostępny online w zakładce "Materiały do pobrania' - nr 2

link:TUTAJ

W następnym artykule podpowiem, jak sobie radzić z wypaleniem w początkowej fazie. 

Zdj. Canva


Komentarze

  1. Myślę, że wypalenie zawodowe naprawdę często się zdarza. Najważniejsze to znaleźć coś, co faktycznie będzie nam sprawiać przyjemność. Ja zaczęłam pracować jako Fordanserki i daje mi to mnóstwo satysfakcji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy naprawdę potrzebujemy pasji w pracy, żeby odnieść sukces?

 ❗ "Pracuj z pasją!"  ❗ "Jak zarabiać na pasji"  ❗ "Jak znaleźć swoją pasję" To jedno z najczęstszych haseł wpisywanych w wyszukiwarki. Ci, co czują się pozbawieni tego świętego Graala pracy, często czują się gorsi, wybrakowani, z defektem. Grzejemy klawiatury, szukamy odpowiedzi u różnych rozwojowych guru, zazdrościmy tym, którzy żyją z pasji albo chociaż z pasją. Długo zastanawiałam się, o co w tym chodzi. I czy rzeczywiście pasja jest niezbędna do sukcesu w pracy i w życiu. Warto zacząć od tego, czym to w ogóle jest. W dzisiejszym rozumieniu pasja to robienie czegoś z zamiłowania z uczuciem głębokiej radości, ekscytacji i spełnienia. Jest to też synonim hobby. Analizując temat, doszłam do wniosku, że NIE jest koniecznym warunkiem do dobrego życia zawodowego. Nie potrzebujemy pasji, żeby czuć satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Dobrze, jeśli jest. To dar bogów. Ale jeśli nie ma, to... też dobrze. Pasja z definicji jest intensywna i spalająca. Daje flo...

O perłach

  Zbieram opinie klientek, jak perełki.  Kiedy mam trudny czas, wracam do nich, żeby przypomnieć sobie, że to, co robię ma sens. Że kilkaset godzin coachingu z klientkami, to nie tylko doświadczenie zawodowe, ale też doświadczanie zaufania i towarzyszenie w kawałku życia innych osób.  Za każdą opinię jestem wdzięczna.❤️  To dla mnie ogromne wsparcie, kiedy ogarnia mnie zwątpienie i bezsilność. To dowód na to, że myślenie “jestem beznadziejna” nie jest prawdą. Każda rekomendacja jest jak ta perełka, którą nawlekam na nitkę, żeby po jakimś czasie mieć piękny naszyjnik.📿 Przymierzam. Pasuje mi.  Niedawno otrzymałam kolejną od klientki, która chce zachować anonimowość: “ Zdecydowanie polecam sesje coachingowe z Panią Anetą każdemu, kto stoi przed decyzją o zmianie w życiu zawodowym. Jej fachowość, zrozumienie oraz skuteczność sprawiają, że to doświadczenie staje się nie tylko pomocne, ale także inspirujące. Dzięki Pani Anecie zyskałam zrozumienie, w jaki sposób prz...