Przejdź do głównej zawartości

Od czego zacząć zmianę zawodową?

👉Być może zastanawiasz się nad zmianą pracy. Jest ci źle, czujesz się sfrustrowany, niespełniony i zniechęcony. Mówiąc krótko: masz dość i chcesz coś zmienić. 👉Tylko jak to zrobić? Od czego zacząć?👈

📘Szerzej mówię o tym w swoim e-booku "Jak znaleźć pracę dopasowaną do siebie" - zobacz TUTAJ
W tym miejscu przedstawię w skrócie to, co najważniejsze.

Najkrócej rzecz ujmując: zacznij OD SIEBIE!
Dwie podstawowe sprawy, które powinieneś przemyśleć, jeśli chcesz dokonać zmiany zawodowej, to:
1. Co JA mogę zrobić w odniesieniu do siebie?
2. Jak ŚWIAT może mi w tym pomóc?


Na początku zdecyduj, jaką ścieżkę kariery wybierasz dla siebie: pracownika, freelancera czy przedsiębiorcy? Każda z nich wymaga innych kompetencji. We wspomnianym wyżej e-booku zajmuję się ścieżką pracownika.

Zmianę zawodową można porównać do wyprawy. Posługując się tą metaforą, pierwszym krokiem w planowaniu własnej kariery jest wyregulowanie kompasu. Na czym to polega?

 1. Określ na kompasie swoją północ - ustaw dobrze właściwy cel.📌

 • Co chcesz osiągnąć dzięki tej zmianie? Jakie efekty? Dlaczego?

 1. Zweryfikuj swój cel - użyj do tego np. metody SMART, albo poddaj go pod ocenę, przeanalizuj go z coachem lub doradcą, powiedz o nim głośno - na początek zaufanym osobom.

 • Czy jest realny, konkretny?
 • Czy naprawdę wypływa z Twoich potrzeb, marzeń i pragnień, wartości?
 • Jaką cenę jesteś gotowy zapłacić za jego realizację?

 1. Wyznacz trasę.

 • Jak, w jaki sposób chcesz osiągnąć ten cel?

 • Czego potrzebujesz, aby go osiągnąć?

 • Kto Ci w tym może pomóc? W jaki sposób?

 • Zidentyfikuj luki w kompetencjach - czego Ci brakuje, aby osiągnąć cel - umiejętności technicznych? miękkich? kwalifikacji - jakich? innej postawy? doświadczenia?

 • Jakie działania podejmiesz, aby uzupełnić te luki? - zaoszczędzisz pieniądze albo zarobisz dodatkowe na kurs? przeczytasz odpowiednią książkę? porozmawiasz z kimś, kto pracuje na takim lub podobnym stanowisku?


 1. Spójrz wstecz i wyciągnij wnioski.

 • Jaka była Twoja dotychczasowa droga zawodowa?
 • Czego się nauczyłaś?
 • Jakie wnioski wyciągasz?
 • Co przychodzi Ci łatwo?
 • Czego nie chcesz robić?
Odpowiedzi mogą nie być łatwe i szybkie, ale zapewniam Cię, że warto ich poszukać!
Kiedy zaczynasz?Zdj. Canva

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wykorzystaj ten czas!

  Atmosfera jest naprawdę listopadowa i pochmurna. Zamykane są restauracje, kawiarnie, galerie, kina i teatry. Instytucje kultury odwołują wydarzenia. Staramy się unikać bezpośrednich kontaktów, sporo z nas już zaliczyło kwarantannę. Protesty przetaczające się przez nasz kraj pokazują skalę niezadowolenia. Zamknięcie cmentarzy 1. i 2. listopada nie polepszyło nastrojów… Przychodzą do mnie klienci, którzy chcą zmienić pracę albo w ogóle ją podjąć. Sami dostrzegają jednak, że teraz trudniej o zatrudnienie, bo pracodawcy ograniczają, co mogą w sytuacji niepewności. Co zatem możesz zrobić? 1. Poczekaj aż sytuacja zacznie się poprawiać. Nie oznacza to jednak zaprzestania wszelkich działań! Wciąż są firmy, które szukają osób do pracy. Nadal trzeba przeglądać oferty, wysyłać cv. 2. Wykorzystaj ten czas na dopracowanie swojego cv. Może masz jedną wersję, którą wysyłasz do wszystkich? Warto mieć kilka wariantów, choć na pewno łatwiej je będzie stworzyć osobom z większym doświadczeniem z

Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

❓Jaki będzie rok 2022 ? ❓W jakim kierunku budować swoją karierę zawodow ą? Najlepiej pracować nad tym indywidualnie, ale przy planach zawodowych dobrze wziąć pod uwagę to, co się dzieje na lokalnym i krajowym rynku pracy. 👉Co więc nam mówią analitycy? "Barometr zawodów" podaje, że w 2022 roku nie będzie zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba osób chętnych do pracy będzie większa niż liczba ofert.  W jakich zawodach natomiast będzie brakować pracowników? Między innymi: ✅ w branży budowlanej (murarze i tynkarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego), ✅ medycznej i opiekuńczej (np. lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunki dziecięce, fizjoterapeuci i masażyści),  ✅ edukacyjnej (np. nauczyciele języków obcych i lektorzy),  ✅ transportowej (np. magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy),  ✅ gastronomicznej (np. kelnerzy i barmani, szefowie kuchni),  ✅ w rachunkowości (np. samodzielni księgowi),  ✅ w usługach (np. sprzedawcy i kasjerzy); ✅ będzie brakow