Przejdź do głównej zawartości

Czy w pewnym wieku znajdę pracę?

 Niedawno trafiłam w sieci na piękny przykład zmiany zawodowej kobiety @w_pewnym_wieku. Artykuł ukazał się na instagramowym profilu Autorki. Udostępniam za jej zgodą.
Po prostu musicie to przeczytać.

👉" CZY ZNAJDĘ PRACĘ #WPEWNYMWIEKU

👉Czy ktoś będzie chciał mnie zatrudnić? 

👉Czy mam szansę rozwijać się zawodowo? 

👉Czy mogę lepiej zarabiać? Jak długo będę mogła pracować i zarabiać?

🍒 Nie, to nie są moje pytania z dziś. To moje pytania sprzed 40. Jestem dziennikarką i redaktorką prasy drukowanej. Od 18 roku życia żyłam z rynku, który gwałtownie się załamał. Pamiętam, że po 20 latach intensywnej pracy zawodowej stanęłam przed pytaniem: co dalej? Powód był banalny – zmiana stawek.
🍒 Przez Internet i smartfony zmniejszyła się liczba miejsc, które chciały płacić za profesjonalne dziennikarstwo. Stawki poleciały w dół. Przykładowo moja stawka za reportaż do kobiecego pisma wynosiła 1500 zł, a spadła do… 300 zł. Wielu moich przyjaciół z branży przeszło do PR albo reklamy.
🍒 Musiałam zmienić sposób zarabiania pieniędzy. Pamiętam, jak siadłam w kuchni nad białą kartką z długopisem Bic. Moją główną obawą było to, że po 20 latach w konkretnym zawodzie… jestem za stara by coś zaczynać na nowo!
🍒 Udało się, znad tej białej kartki stworzyłam swoją markę, założyłam firmę i przeszłam na wymarzony styl pracy.
🍒 Ale co wydarzyło się NAJWAŻNIEJSZEGO? Uwierzyłam w swoją SPRAWCZOŚĆ, że mogę zrealizować nową ścieżkę zawodową od zera. Dziś w ogóle nie mam lęków sprzed 40. Przeciwnie. Mam 3 pomysły zawodowe dla siebie, a każdy wymaga dokształcania.
🍒 Już nie boję się, że rynek pracy mnie odrzuci, że nie dam rady czegoś się nauczyć czy zacząć od nowa. Powód jest banalny: rynek pracy NIE BĘDZIE mógł odrzucać ludzi dojrzałych, bo jest i będzie ich coraz więcej (a młodych mniej) 😊 Rynek pracy nie poradzi sobie bez ludzi 50+ i 60+."

Koniecznie zajrzyjcie na profil Autorki na IG!
Ja z niecierpliwością wypatruję kolejnych artykułów. 👀


Zdj. Canva

Komentarze

  1. Jak to mówią" nigdy nie jest za późno na naukę". Warto robić kursy doszkalać się. Wtedy wiek nie ma znaczenia. Nigdzie w ofercie pracy nie ma ograniczenia wiekowego. Sama zobacz https://www.gowork.pl/praca . Zawsze trzeba w siebie wierzyć i próbować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi - nigdy nie jest za późno na naukę. Sama ciągle się doszkalam i zdobywam nowe kompetencje. Ja również nie znalazłam w ciągu ostatnich kilku lat ograniczenia wiekowego w ofertach (wcześniej się zdarzały). Ale to nie znaczy, że nie ma dyskryminacji ze względu na wiek. Jest. Tylko jest taką tajemnicą Poliszynela - nikt się nie przyzna, że nie zatrudnił pracownika, bo jest za stary. Na to jest paragraf w Kodeksie Pracy i raczej pewna przegrana przed Sądem Pracy. :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Odważyłbyś się na takie CV?

 Jeśli widziałeś moje filmy na YT  JAK ZMIENIĆ PRACĘ I ZACZĄĆ ŻYĆ  na temat skutecznych dokumentów aplikacyjnych, to zapewne pamiętasz, że nie ma jednego obowiązującego wzoru CV. Pewne informacje jednak muszą się w nim znaleźć.  (Jeśli jeszcze nie widziałeś tych odcinków, zrób to koniecznie! Zasubskrybuj mój kanał i zostaw komentarz. 😊) Są sytuacje, w których niestandardowe dokumenty aplikacyjne mogą zdecydować o wyborze kandydata. Tak może się stać w przypadku tzw. zawodów kreatywnych, gdzie pracodawca wręcz oczekuje nieszablonowego myślenia i działania.  Zobacz, jakie CV znalazłam w sieci. Odważyłbyś się wysłać taki dokument do pracodawcy? 👉 Co o tym myślisz?

Wykorzystaj ten czas!

  Atmosfera jest naprawdę listopadowa i pochmurna. Zamykane są restauracje, kawiarnie, galerie, kina i teatry. Instytucje kultury odwołują wydarzenia. Staramy się unikać bezpośrednich kontaktów, sporo z nas już zaliczyło kwarantannę. Protesty przetaczające się przez nasz kraj pokazują skalę niezadowolenia. Zamknięcie cmentarzy 1. i 2. listopada nie polepszyło nastrojów… Przychodzą do mnie klienci, którzy chcą zmienić pracę albo w ogóle ją podjąć. Sami dostrzegają jednak, że teraz trudniej o zatrudnienie, bo pracodawcy ograniczają, co mogą w sytuacji niepewności. Co zatem możesz zrobić? 1. Poczekaj aż sytuacja zacznie się poprawiać. Nie oznacza to jednak zaprzestania wszelkich działań! Wciąż są firmy, które szukają osób do pracy. Nadal trzeba przeglądać oferty, wysyłać cv. 2. Wykorzystaj ten czas na dopracowanie swojego cv. Może masz jedną wersję, którą wysyłasz do wszystkich? Warto mieć kilka wariantów, choć na pewno łatwiej je będzie stworzyć osobom z większym doświadczeniem z