Przejdź do głównej zawartości

Czy w pewnym wieku znajdę pracę?

 Niedawno trafiłam w sieci na piękny przykład zmiany zawodowej kobiety @w_pewnym_wieku. Artykuł ukazał się na instagramowym profilu Autorki. Udostępniam za jej zgodą.
Po prostu musicie to przeczytać.

👉" CZY ZNAJDĘ PRACĘ #WPEWNYMWIEKU

👉Czy ktoś będzie chciał mnie zatrudnić? 

👉Czy mam szansę rozwijać się zawodowo? 

👉Czy mogę lepiej zarabiać? Jak długo będę mogła pracować i zarabiać?

🍒 Nie, to nie są moje pytania z dziś. To moje pytania sprzed 40. Jestem dziennikarką i redaktorką prasy drukowanej. Od 18 roku życia żyłam z rynku, który gwałtownie się załamał. Pamiętam, że po 20 latach intensywnej pracy zawodowej stanęłam przed pytaniem: co dalej? Powód był banalny – zmiana stawek.
🍒 Przez Internet i smartfony zmniejszyła się liczba miejsc, które chciały płacić za profesjonalne dziennikarstwo. Stawki poleciały w dół. Przykładowo moja stawka za reportaż do kobiecego pisma wynosiła 1500 zł, a spadła do… 300 zł. Wielu moich przyjaciół z branży przeszło do PR albo reklamy.
🍒 Musiałam zmienić sposób zarabiania pieniędzy. Pamiętam, jak siadłam w kuchni nad białą kartką z długopisem Bic. Moją główną obawą było to, że po 20 latach w konkretnym zawodzie… jestem za stara by coś zaczynać na nowo!
🍒 Udało się, znad tej białej kartki stworzyłam swoją markę, założyłam firmę i przeszłam na wymarzony styl pracy.
🍒 Ale co wydarzyło się NAJWAŻNIEJSZEGO? Uwierzyłam w swoją SPRAWCZOŚĆ, że mogę zrealizować nową ścieżkę zawodową od zera. Dziś w ogóle nie mam lęków sprzed 40. Przeciwnie. Mam 3 pomysły zawodowe dla siebie, a każdy wymaga dokształcania.
🍒 Już nie boję się, że rynek pracy mnie odrzuci, że nie dam rady czegoś się nauczyć czy zacząć od nowa. Powód jest banalny: rynek pracy NIE BĘDZIE mógł odrzucać ludzi dojrzałych, bo jest i będzie ich coraz więcej (a młodych mniej) 😊 Rynek pracy nie poradzi sobie bez ludzi 50+ i 60+."

Koniecznie zajrzyjcie na profil Autorki na IG!
Ja z niecierpliwością wypatruję kolejnych artykułów. 👀


Zdj. Canva

Komentarze

  1. Jak to mówią" nigdy nie jest za późno na naukę". Warto robić kursy doszkalać się. Wtedy wiek nie ma znaczenia. Nigdzie w ofercie pracy nie ma ograniczenia wiekowego. Sama zobacz https://www.gowork.pl/praca . Zawsze trzeba w siebie wierzyć i próbować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi - nigdy nie jest za późno na naukę. Sama ciągle się doszkalam i zdobywam nowe kompetencje. Ja również nie znalazłam w ciągu ostatnich kilku lat ograniczenia wiekowego w ofertach (wcześniej się zdarzały). Ale to nie znaczy, że nie ma dyskryminacji ze względu na wiek. Jest. Tylko jest taką tajemnicą Poliszynela - nikt się nie przyzna, że nie zatrudnił pracownika, bo jest za stary. Na to jest paragraf w Kodeksie Pracy i raczej pewna przegrana przed Sądem Pracy. :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Najważniejsza umiejętność w życiu i w pracy

 Czy wiesz, jaka umiejętność pomoże Ci przetrwać kryzys, pandemię, kłopoty zdrowotne czy rodzinne? Z badań Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy opublikowanych w styczniu 2021r. wynika, że ELASTYCZNOŚĆ, rozumiana jako zdolność szybkiego i sprawnego przystosowywania się do zmiennych warunków. Pandemia, jak chyba żadna sytuacja wcześniej, udowodniła, że taka postawa po prostu się opłaca! Nie pracowałeś wcześniej zdalnie? Je też nie! Kiedy jednak okazało się, że nie ma innej możliwości, nauczyłam się obsługi kilku aplikacji, platform, zwiększyłam swoją aktywność w mediach społecznościowych. Brakuje mi bezpośrednich spotkań, ale działam pomimo tego. Lubisz ćwiczyć i dbać o dobrą formę, ale zamknęli Ci siłownię? Możesz chodzić na długie spacery i korzystać z treningów online. Wiele z nich jest bezpłatnych, a matę czy odpowiednie buty zamówisz przez internet. W grudniu uczestniczyłam w fantastycznych onlajnowych warsztatach ruszania biodrami niesamowitej Duni Pacheco (możesz zajrzeć do n...

Nawyki, które budują nasze sukcesy - Zaczynaj z wizją końca

Usiądź wygodnie i wyobraź sobie, że przenosisz się w przyszłość za 5 lat. 👉Gdzie będziesz? 👉Co będziesz robił? 👉Jaka będzie Twoja sytuacja materialna, rodzinna? 👉Jacy ludzie będą Cię otaczać? Wyobraź sobie jak najwięcej szczegółów i zapisz to, co zobaczyłeś. (Nie zapomnij o dacie!) Zrobione? Jeśli tak, gratuluję! Właśnie nakreśliłeś swoją wizję końca jakiegoś etapu. Teraz możesz ją dopracowywać, uzupełniać o konkrety. Możesz też wybrać jeden obszar, np. pracę, i skupić się na nim. Tę wizję możesz przełożyć na cele, które chcesz realizować. Działa tu zasada "od ogółu do szczegółu". Jednak na początku potrzebna jest wizja, wyznaczenie ogólnego kierunku, którym będziesz podążał. Dlatego jest to tak ważny nawyk w koncepcji S. Covey'a, na której się opieram w tym cyklu. Kiedy zajmuje się tym tematem, za każdym razem przypomina mi się rozmowa głównej bohaterki "Alicji w Krainie Czarów" z Kotem. To dobra ilustracja tej zasady. - Czy nie mógłby mnie Pan poinformować...