Przejdź do głównej zawartości

Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

❓Jaki będzie rok 2022?
❓W jakim kierunku budować swoją karierę zawodową?

Najlepiej pracować nad tym indywidualnie, ale przy planach zawodowych dobrze wziąć pod uwagę to, co się dzieje na lokalnym i krajowym rynku pracy.

👉Co więc nam mówią analitycy?

"Barometr zawodów" podaje, że w 2022 roku nie będzie zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba osób chętnych do pracy będzie większa niż liczba ofert. 

W jakich zawodach natomiast będzie brakować pracowników?

Między innymi:
✅ w branży budowlanej (murarze i tynkarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego),
✅ medycznej i opiekuńczej (np. lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunki dziecięce, fizjoterapeuci i masażyści), 
✅ edukacyjnej (np. nauczyciele języków obcych i lektorzy), 
✅ transportowej (np. magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy), 
✅ gastronomicznej (np. kelnerzy i barmani, szefowie kuchni), 
✅ w rachunkowości (np. samodzielni księgowi), 
✅ w usługach (np. sprzedawcy i kasjerzy);
✅ będzie brakować też pracowników produkcji i wykonujących prace proste (np. piekarze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży).

Dane te dotyczą również kraju.

Wyraźnie widać, że utrzymuje się rynek pracownika. teraz jest więc dobry czas na zmianę zawodową.

Link do całego raportu: TUTAJ


/Zdj. Canva/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka pytań o Twoją zmianę zawodową

Chcesz zmienić pracę? Świetnie! Mogę Ci w tym pomóc. Ale zanim Ci pomogę, najpierw trochę namieszam Ci w głowie. 😁 Wyobraź sobie, że jesteśmy na sesji coachingowej. Podejmujesz decyzję o zmianie pracy. Ale zanim położysz wypowiedzenie na biurku szefa i odejdziesz w stronę zachodzącego słońca z uśmiechem satysfakcji i ulgi, zadam Ci kilka pytań: Jaką ścieżkę kariery wybierzesz: pracownika, pracodawcy, osoby samozatrudnionej czy freelancera? Każda z nich wymaga nieco innych kompetencji. Jakie są Twoje wyobrażenia o karierze? Co jest dla Ciebie najważniejsze: prestiżowe stanowisko? duże pieniądze? niezależność i samodzielność w działaniu? coś innego? W jakim kierunku chcesz pójść w tej zmianie? Chcesz zostać w firmie, ale zmienić stanowisko? Wolisz nadal pracować w swoim zawodzie, ale w innej firmie? Masz nowe kompetencje i chcesz je wykorzystać w nowym zawodzie? W zależności od tego, czy jesteś osobą młodą (uczniem, studentem), który dopiero wchodzi na rynek pracy, czy tą, która ma już

KONKURS "Moja zmiana zawodowa"! Weź udział i wygraj inspirującą książkę!

 Być może śledzisz moje media społecznościowe i wiesz, że wspieram Fundację Kobieta Niezależna , która pomaga kobietom budować swoją niezależność. W lutym mija rok od jej powstania. Z tej okazji ogłaszam ten konkurs. Do wygrania jest książka Anny Maruszeczko pt. "7 dróg. Rozmowy o poszukiwaniu życiowej misji" , z której dochód jest przeznaczony na realizację celów statutowych Fundacji. To siedem rozmów z niezwykłymi kobietami, które zdecydowały się zawalczyć o siebie. Poza tym uwielbiam czytać i oglądać inspirujące historie. Najbardziej takie, które wydarzyły się naprawdę. Bohater lub bohaterka pokonuje zazwyczaj jakieś przeszkody, aby osiągnąć swój cel. Nagrodą jest radość, satysfakcja, czasem uznanie innych. Gromadzę takie opowieści jak perełki. Kiedy mam gorszy dzień, inspirują mnie i motywują. Dziś zapraszam Cię do podzielenia się swoją historią związaną ze zmianą zawodową z innymi! Weź udział w konkursie! Zasady są proste: Opisz swoją ZMIANĘ ZAWODOWĄ maks. w 10 zdania