Przejdź do głównej zawartości

Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

❓Jaki będzie rok 2022?
❓W jakim kierunku budować swoją karierę zawodową?

Najlepiej pracować nad tym indywidualnie, ale przy planach zawodowych dobrze wziąć pod uwagę to, co się dzieje na lokalnym i krajowym rynku pracy.

👉Co więc nam mówią analitycy?

"Barometr zawodów" podaje, że w 2022 roku nie będzie zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba osób chętnych do pracy będzie większa niż liczba ofert. 

W jakich zawodach natomiast będzie brakować pracowników?

Między innymi:
✅ w branży budowlanej (murarze i tynkarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego),
✅ medycznej i opiekuńczej (np. lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunki dziecięce, fizjoterapeuci i masażyści), 
✅ edukacyjnej (np. nauczyciele języków obcych i lektorzy), 
✅ transportowej (np. magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy), 
✅ gastronomicznej (np. kelnerzy i barmani, szefowie kuchni), 
✅ w rachunkowości (np. samodzielni księgowi), 
✅ w usługach (np. sprzedawcy i kasjerzy);
✅ będzie brakować też pracowników produkcji i wykonujących prace proste (np. piekarze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży).

Dane te dotyczą również kraju.

Wyraźnie widać, że utrzymuje się rynek pracownika. teraz jest więc dobry czas na zmianę zawodową.

Link do całego raportu: TUTAJ


/Zdj. Canva/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka pytań o Twoją zmianę zawodową

Chcesz zmienić pracę? Świetnie! Mogę Ci w tym pomóc. Ale zanim Ci pomogę, najpierw trochę namieszam Ci w głowie. 😁 Wyobraź sobie, że jesteśmy na sesji coachingowej. Podejmujesz decyzję o zmianie pracy. Ale zanim położysz wypowiedzenie na biurku szefa i odejdziesz w stronę zachodzącego słońca z uśmiechem satysfakcji i ulgi, zadam Ci kilka pytań: Jaką ścieżkę kariery wybierzesz: pracownika, pracodawcy, osoby samozatrudnionej czy freelancera? Każda z nich wymaga nieco innych kompetencji. Jakie są Twoje wyobrażenia o karierze? Co jest dla Ciebie najważniejsze: prestiżowe stanowisko? duże pieniądze? niezależność i samodzielność w działaniu? coś innego? W jakim kierunku chcesz pójść w tej zmianie? Chcesz zostać w firmie, ale zmienić stanowisko? Wolisz nadal pracować w swoim zawodzie, ale w innej firmie? Masz nowe kompetencje i chcesz je wykorzystać w nowym zawodzie? W zależności od tego, czy jesteś osobą młodą (uczniem, studentem), który dopiero wchodzi na rynek pracy, czy tą, która ma już

Czy w pewnym wieku znajdę pracę?

  Niedawno trafiłam w sieci na piękny przykład zmiany zawodowej kobiety @w_pewnym_wieku. Artykuł ukazał się na instagramowym profilu Autorki. Udostępniam za jej zgodą. Po prostu musicie to przeczytać. 👉"  CZY ZNAJDĘ PRACĘ  #WPEWNYMWIEKU ?  👉Czy ktoś będzie chciał mnie zatrudnić?  👉Czy mam szansę rozwijać się zawodowo?  👉Czy mogę lepiej zarabiać? Jak długo będę mogła pracować i zarabiać? 🍒 Nie, to nie są moje pytania z dziś. To moje pytania sprzed 40. Jestem dziennikarką i redaktorką prasy drukowanej. Od 18 roku życia żyłam z rynku, który gwałtownie się załamał. Pamiętam, że po 20 latach intensywnej pracy zawodowej stanęłam przed pytaniem: co dalej? Powód był banalny – zmiana stawek. 🍒 Przez Internet i smartfony zmniejszyła się liczba miejsc, które chciały płacić za profesjonalne dziennikarstwo. Stawki poleciały w dół. Przykładowo moja stawka za reportaż do kobiecego pisma wynosiła 1500 zł, a spadła do… 300 zł. Wielu moich przyjaciół z branży przeszło do PR albo reklamy. 🍒 M