Przejdź do głównej zawartości

Wybór drogi zawodowej to nie szwedzki stół

 Nie gdzieś "over the rainbow", ale na przecięciu obszarów ujętych na grafice leży odpowiedź na pytanie: "Jaką pracę lub zawód wybrać?".

Jako ludzie z natury jesteśmy leniwi i szukamy szybkich i łatwych rozwiązań. Wiele biznesów zostało na tym postawionych. Ale jeśli chodzi o wybory zawodowe, jestem zwolenniczką ewolucyjnego podejścia, małych kroków, analizy i wyciągania wniosków. To trwa i trzeba ogarnąć wiele rzeczy.

Widzę w internecie, jak wiele osób chce iść na skróty. Stosują metodę szwedzkiego stołu. Wrzucają do sieci kilka szczegółów typu: Jestem sprzedawcą, mam kurs origami; poradźcie co mogę robić innego /rozstawiają stół/. Po czym sypią się pomysły /zastawianie stołu potrawami/. Co robi główny zainteresowany? Tak, zgadłaś. Najczęściej marudzi. 

  • Nie mam pieniędzy na dodatkowe kwalifikacje.
  • Nie wyprowadzę się do większego miasta.
  • Ale dlaczego mam płacić za to szkolenie, kurs, ebook? Powinny być za darmo.
  • Kasia mówi, że otworzyła własny biznes i poleca. Ale ona nie rozumie mojej sytuacji!
Oczekuje szybkiego rozwiązania swojego problemu przez innych. Bardzo nie polecam takiego podejścia. Czasem nawet szkoda czasu na generowanie za kogoś pomysłów. To, co jest cenne w takiej sytuacji, to dzielenie się swoim doświadczeniem. Wtedy zainteresowana osoba weźmie z niego tyle, ile chce.

Jak widzisz na infografice, jest 5 głównych obszarów, nad którymi trzeba się zastanowić dokonując zmiany zawodowej. Na pewno łatwiej to zrobić przy pomocy coacha, doradcy, ale samodzielnie również dasz radę, o ile włożysz w to trochę wysiłku i czasu.

👉 Co myślisz o metodzie "na szwedzki stół"? Spotkałaś się z takimi sytuacjami?


Oprac. własne

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pracowniku, zapnij pasy. Rynek pracy 2022 - korekta

 ✍W styczniu br. pisałam na tym blogu  o trendach na rynku pracy i prognozach w oparciu o badania urzędów pracy. Oswoiliśmy już trochę pandemiczną rzeczywistość. Pozycja pracowników wróciła do poziomu przed covidem. Pracodawcy raczej nie rezygnowali z zatrudniania i optymistycznie patrzyli w przyszłość, mimo że cieniem na przedsiębiorcach kładł się wprowadzany radośnie - mimo karygodnych błędów - nowy porządek podatkowy pod paradoksalną nazwą "Polski Ład".  Aż obudziliśmy się 24. lutego 2022 i okazało się, że Rosja do spółki z Białorusią zaatakowała Ukrainę. W obliczu tego nawet Polski Ład zbladł.  W tym momencie trudno przewidzieć, ile taka sytuacja potrwa i jak się zakończy. To, co jednak już widzimy, o czym wiemy, to efekty tej agresji: ceny paliw, jakich najstarsi górale nie pamiętają - powyżej 7 zł za litr, zablokowane łańcuchy dostaw między Polską a krajami zza naszej wschodniej granicy, potężna fala osób uciekających z Ukrainy przed wojną. To wszystko przekłada się n

Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku?

❓Jaki będzie rok 2022 ? ❓W jakim kierunku budować swoją karierę zawodow ą? Najlepiej pracować nad tym indywidualnie, ale przy planach zawodowych dobrze wziąć pod uwagę to, co się dzieje na lokalnym i krajowym rynku pracy. 👉Co więc nam mówią analitycy? "Barometr zawodów" podaje, że w 2022 roku nie będzie zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których liczba osób chętnych do pracy będzie większa niż liczba ofert.  W jakich zawodach natomiast będzie brakować pracowników? Między innymi: ✅ w branży budowlanej (murarze i tynkarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego), ✅ medycznej i opiekuńczej (np. lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunki dziecięce, fizjoterapeuci i masażyści),  ✅ edukacyjnej (np. nauczyciele języków obcych i lektorzy),  ✅ transportowej (np. magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy),  ✅ gastronomicznej (np. kelnerzy i barmani, szefowie kuchni),  ✅ w rachunkowości (np. samodzielni księgowi),  ✅ w usługach (np. sprzedawcy i kasjerzy); ✅ będzie brakow