Przejdź do głównej zawartości

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

 👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy?

O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r.

Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej.

⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i

⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach.

✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują.


Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak:

✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna,

✔edukacja,

✔usługi.


Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą:

✔posiadanie dzieci,

✔wiek oraz

✔wykształcenie.


Raport zawiera również rekomendacje.

Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbliżone do dominujących lokalne branż oraz by były mieszkankami danej gminy. Dzięki temu kobiety mogłyby odzyskać wiarę we własne możliwości i zobaczyć, że innym, mimo przeciwności i podobnych trosk i problemów, udało się połączyć życie zawodowe z osobistym i osiągnąć (różnorodnie pojmowany) sukces zawodowy. 


⭐ Na terenie Słupska powołałyśmy właśnie Strefę Kobiet Klub Przedsiębiorczych Kobiet, która - mamy nadzieję - wzmocni kobiety w osiąganiu sukcesu zawodowego.


Raport jest do pobrania na stronie

https://porp.pl/sytuacja-kobiet-na-rynku-pracy-wojewodztwa-pomorskiego-raport



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kto od kogo powinien się uczyć w pracy? Rozmowa o pokoleniach

  👉Jak sobie radzicie w pracy z osobami z innych pokoleń? 👉 Dogadujecie się, czy temat raczej należy do opcji "to skomplikowane"? Poniżej moja rozmowa z Kingą Siwiec ze słupskiego studia Radia Gdańsk w ramach cyklu "Przedsiębiorczy Słupsk" na temat tego, czego możemy się od siebie nauczyć. Planowana jest druga 2️⃣ część na ten temat. 👉 Coś Was w tym temacie szczególnie interesuje? 👉 Co jest dla Was największą trudnością, a co przychodzi Wam z łatwością, jeśli chodzi o współpracę z młodszymi i starszymi pracownikami? Do wysłuchania rozmowy tędy👇👇👇 https://radiogdansk.pl/audycje/studio_slupsk/2024/04/13/pokolenia-xyz-i-boomerzy-w-pracy-kto-od-kogo-powinien-sie-uczyc/

Czy naprawdę potrzebujemy pasji w pracy, żeby odnieść sukces?

 ❗ "Pracuj z pasją!"  ❗ "Jak zarabiać na pasji"  ❗ "Jak znaleźć swoją pasję" To jedno z najczęstszych haseł wpisywanych w wyszukiwarki. Ci, co czują się pozbawieni tego świętego Graala pracy, często czują się gorsi, wybrakowani, z defektem. Grzejemy klawiatury, szukamy odpowiedzi u różnych rozwojowych guru, zazdrościmy tym, którzy żyją z pasji albo chociaż z pasją. Długo zastanawiałam się, o co w tym chodzi. I czy rzeczywiście pasja jest niezbędna do sukcesu w pracy i w życiu. Warto zacząć od tego, czym to w ogóle jest. W dzisiejszym rozumieniu pasja to robienie czegoś z zamiłowania z uczuciem głębokiej radości, ekscytacji i spełnienia. Jest to też synonim hobby. Analizując temat, doszłam do wniosku, że NIE jest koniecznym warunkiem do dobrego życia zawodowego. Nie potrzebujemy pasji, żeby czuć satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Dobrze, jeśli jest. To dar bogów. Ale jeśli nie ma, to... też dobrze. Pasja z definicji jest intensywna i spalająca. Daje flo