Przejdź do głównej zawartości

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

 👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy?

O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r.

Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej.

⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i

⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach.

✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują.


Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak:

✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna,

✔edukacja,

✔usługi.


Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą:

✔posiadanie dzieci,

✔wiek oraz

✔wykształcenie.


Raport zawiera również rekomendacje.

Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbliżone do dominujących lokalne branż oraz by były mieszkankami danej gminy. Dzięki temu kobiety mogłyby odzyskać wiarę we własne możliwości i zobaczyć, że innym, mimo przeciwności i podobnych trosk i problemów, udało się połączyć życie zawodowe z osobistym i osiągnąć (różnorodnie pojmowany) sukces zawodowy. 


⭐ Na terenie Słupska powołałyśmy właśnie Strefę Kobiet Klub Przedsiębiorczych Kobiet, która - mamy nadzieję - wzmocni kobiety w osiąganiu sukcesu zawodowego.


Raport jest do pobrania na stronie

https://porp.pl/sytuacja-kobiet-na-rynku-pracy-wojewodztwa-pomorskiego-raport



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jestem kobietą po 40-tce. Zatrudnisz mnie?

  Uśmiechnięte młode twarze, biznesowa garsonka lub bardziej na luzie - bluza z kapturem… Aż chce się oglądać takie zdjęcia z firmowych imprez czy wprost z biznesowych sesji zdjęciowych. A jednak jakiś niepokój telepie się po mojej głowie. Niby wszystko jest pięknie i tylko się cieszyć, że firmy dbają o swój wizerunek w sieci, ale coś mi tu nie gra.  W końcu łapię - nie widzę na tych zdjęciach osób dojrzałych, lub - ujmując to cyferkami - takich 40+. I wtedy robi mi się po prostu przykro. Ja również należę do tej grupy.😞 W takich sytuacjach rzucam w eter pytanie do pracodawców: Jestem kobietą po 40-tce. 👉Zatrudnił/abyś mnie, gdybym miała odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie? /Naprawdę liczę, że ktoś mi na to odpowie.😁/ Prowadzę ze studentami zajęcia z zarządzania różnorodnością. Niektórzy z nich pracują w działach hr. Zazwyczaj mają świadomość korzyści płynących z funkcjonowania zespołów zróżnicowanych m.in. pod względem wieku. A jednak w indywidualnych rozmowach słyszę potem: “