Przejdź do głównej zawartości

Pomorskie kobiety na rynku pracy - raport

 👉Jaka jest sytuacja pomorskich kobiet na rynku pracy?

O tym mówi raport Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z października 2023 r.

Badanie pokazuje, że kobietom nadal jest trudniej.

⭕Wciąż mają trudności w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym i

⭕zarabiają mniej niż mężczyźni, wykonując pracę na tych samych stanowiskach.

✔ Wiele kobiet nie zabiega też o awans i podwyżkę, ale te, które to z robią, często je otrzymują.


Na Pomorzu kobiety stanowią 51 proc. mieszkańców województwa. Blisko 440 tys. pracuje, najczęściej w takich obszarach jak:

✔opieka zdrowotna i pomoc medyczna,

✔edukacja,

✔usługi.


Do czynników determinującymi życie zawodowe Pomorzanek należą:

✔posiadanie dzieci,

✔wiek oraz

✔wykształcenie.


Raport zawiera również rekomendacje.

Jedna z nich dotyczy wprowadzenia mentoringu dla kobiet, w ramach którego na terenie gmin (np. w ramach spotkań grupy wsparcia) odbywać się będą spotkania z kobietami, które osiągnęły sukces zawodowy. Ważne, by mentorki profilem zawodowym były zbliżone do dominujących lokalne branż oraz by były mieszkankami danej gminy. Dzięki temu kobiety mogłyby odzyskać wiarę we własne możliwości i zobaczyć, że innym, mimo przeciwności i podobnych trosk i problemów, udało się połączyć życie zawodowe z osobistym i osiągnąć (różnorodnie pojmowany) sukces zawodowy. 


⭐ Na terenie Słupska powołałyśmy właśnie Strefę Kobiet Klub Przedsiębiorczych Kobiet, która - mamy nadzieję - wzmocni kobiety w osiąganiu sukcesu zawodowego.


Raport jest do pobrania na stronie

https://porp.pl/sytuacja-kobiet-na-rynku-pracy-wojewodztwa-pomorskiego-raportKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy to początek rynku pracodawcy?

 🔔 Nie chcę straszyć, ale od czasu do czasu dobrze jest skonfrontować się z rzeczywistością. Sytuacja na rynku pracy robi się niepokojąca. Czuć powiew zimnych wiatrów zmian. ale żeby nie było, że to tylko moje odczucia, trochę danych. Jak podała “Rzeczpospolita” (rp.pl) w artykule z 11.01.2024 r., liczba ogłoszeń o pracę  w ostatnim czasie jest na najniższym poziomie od 3 lat.  Przyczyną - według ekspertów - są m.in. zwiększające się koszty prowadzenia działalności, w tym wysoka podwyżka płacy minimalnej. To oczywiście skutkuje tym, że kandydaci mają mniej ofert pracy do wyboru. Sama również doświadczam tego spadku na swoim lokalnym podwórku. Portal money.pl opublikował 26.01.2024 r. ciekawy artykuł wraz z  mapką z miastami, gdzie przewidziane są zwolnienia grupowe. Niestety, jest na niej również moje miasto Słupsk link do artykułu: grupowe zwolnienia Jednak ostatnie badanie “Barometr zawodów” dla województwa pomorskiego wskazuje też, że w 2024 r. będzie brakować pracowników z branży:

Złote zasady w CV

 👉Czy wiesz, jakie najważniejsze informacje powinno zawierać CV? 🎧Jeśli nie lub masz wątpliwości, to zapraszam do wysłuchania rozmowy ze mną w Radiu Gdańsk z 16.01.2024 r. Jak napisać CV - porady eksperta